"Probudili jsme se u Araratu na íránské hranici. Udělali jsme krátký záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady, kde se v těchto oblastech nesmí létat," řekl Radiožurnálu Havlíček. Policisté výpravu vzali na zhruba 25 kilometrů vzdálenou policejní stanici, dodal Havlíček.

Slavnostní odjezd cestovatelské expedice Tatra kolem světa 2 probíhal 22. února 2020 od pražského Rudolfina.
Tatra vyrazila na cestu kolem světa. V Praze posádce mávaly stovky lidí

Petříček pro ČTK uvedl, že MZV má o zadržení Čechů informace. "Dva z členů expedice již byli v kontaktu s naším zastupitelským úřadem v Teheránu. Důvodem pro zadržení bylo nepovolené použití dronu. Už v minulosti s tím v Íránu měli turisté z jiných států problémy. Případ určitě budeme řešit s íránskými úřady," uvedl. Později dodal, že MZV disponuje i dosud neověřenou informací, že cestovatelé byli propuštěni.

Šíření dobrého jména Česka 

Výprava navazuje na expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. Při únorovém odjezdu z Prahy plánovali cestovatelé za tři roky ujet asi 270 tisíc kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Úvod výpravy zkomplikovala opatření kolem koronaviru. Situaci nyní podle Havlíčka komplikuje domluva s policisty.

"Snažíme se komunikovat, ale nikdo z nich neumí rusky, anglicky ani německy. Přes mobily a překladače se snažíme vysvětlit, proč jsme tam natáčeli, že jenom projíždíme a že v tom rozhodně nebyla žádná špionáž," uvedl Havlíček.

Marek Havlíček a Petr Holeček se chystají navázat na slavnou expedici Tatra kolem světa.
Tatra kolem světa 2 naváže na „jedničku“. Ale už teď je jiná

První výprava vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl. Nynější expedice vyrazila z Prahy 22. února, koncem března kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Jedním z hlavních cílů má opět být šíření dobrého jména Česka ve světě.