Ačkoliv v evropských městech bývají holubi považováni spíš za škůdce, jejichž trus poškozuje zejména historické budovy, v Japonsku patří mezi chráněné ptáky. Pokud se tedy lidé rozhodnout je zlikvidovat, mohou čelit trestu.

O tom se přesvědčil i padesátiletý tokijský taxikář Acuši Ozawa. Podle japonské veřejnoprávní vysílací společnosti NHK ho hejno holubů svou přítomností na silnici rozzuřilo natolik, že se jej rozhodl přejet. Při zběsilém činu jednoho ptáka zabil. Z křižovatky navíc odjel a oběť nechal bez pomoci.

Neuvěřitelný příběh nejosamělejší ovce:

Nejosamělejší ovce v Británii uvízla na odlehlé skotské pláži. Po dvou letech se ji pětici farmářů podařilo zachránit.
Nejosamělejší ovci Británie od světa odřízl útes. Po dvou letech ji zachránili

Za porušení zákonů o ochraně volně žijících živočichů jej v neděli 3. prosince zatkla tokijská policie, která muže rovněž vyslýchala. „Silnice jsou pro lidi. Je na holubech, aby se vyhnuly autům,“ řekl podle serveru Japan Today zadržený taxikář. S ohledem na Ozawowo povolání profesionálního řidiče policie označila jeho čin za velmi zlomyslný.

O taxikáři, který usmrtil holuba, informovala japonská média:

Případ prý ohlásil kriminalistům přítomný chodec, kterého upozornil na událost zvuk automobilového motoru při zrychlování. Podle japonských médií taxikář do hejna narazil rychlostí až šedesát kilometrů za hodinu.

Později veterinární lékař provedl pitvu holuba a stanovil jako příčinu smrti traumatický šok.

Mohl zatroubit

Holuby v Japonsku je možné legálně lovit jen v omezeném počtu, a to navíc pouze divoké druhy. Ti městští se mohou zabíjet pouze za souhlasu místních úřadů, a pokud se prokáže, že jsou obtěžující, například způsobují škody na plodinách.

Osamělou pumu se podařilo zachránit díky úsilí lidí jako z příběhu od Disneyho:

Milovaný samec pumy, známý jako P-22, na snímku z roku 2014. Vyfocen je v Griffith Parku poblíž centra Los Angeles
Jako od Disneyho. Osamělou pumu uvěznily dálnice, vznikne pro ni obří koridor

S nepochopením se taxikář setkal i u lidí na sociálních sítích. „Mohl zatroubit, ale záměrně jej zabít? Tím překročil čáru,“ citoval komentář ze sociální sítě X (dříve Twitter) server Japan Times.

Jiní uživatelé sociální sítě X se naopak divili, že policie může zatknout člověka za přejetí holuba.

Válka proti vránám

Naopak za škodnou se v japonských metropolích podle deníku The Guardian považují vrány, na které si lidi stěžují, že provádí nálety na místa s odpadky, a následně po sobě zanechávají znečištěné ulice.

Příroda je někdy nevyzpytatelná:

Skupina krokodýlů bahenních zachránila toulavého psa, který vběhl do nebezpečné řeky. Ilustrační foto.
Neuvěřitelný soucit: Skupina krokodýlů v Indii zachránila psa, případ mate vědce

I kvůli tomu například v roce 2001 tehdejší tokijský guvernér Šintaró Išihara oznámil, že vede válku proti odhadovaným 36 tisícům vran v Tokiu. Během následujících dvaceti let podle médií klesla jejich populace v metropoli asi o dvě třetiny.