Bývalý liberijský prezident Charles Taylor vyzýval během války v Sieře Leoně příslušníky svých milicí, aby jedli maso zajatých nepřátel. Ve čtvrtek to u haagského soudu prozradil jeho někdejší pobočník.

Doposud bylo známo asi jedenáct trestných činů, kterých se Taylor dopustil. Patřila mezi ně podpora terorismu a organizování únosů dětí. Teď k nim přibyl další: kanibalismus.

Nebyl to sám Charles Taylor, kdo konzumoval lidské maso, vydával ale rozkazy, aby zajatí vojáci OSN byli pojídáni.

„Řekl nám: Jezte je jako vepřové,“ vypověděl u soudu jeho pobočník Joseph Marzah. Zajatcům Taylorovi muži uřezali hlavy, těla rozkrájeli a pak je vařili se solí a pepřem.

„Zřejmě chtěl ostatní preventivně zastrašit a donutit je k poslušnosti,“ citoval Marzaha rozhlasová stanice BBC.

Proces s Taylorem začal minulý rok v červnu v Africe, z bezpečnostních důvodů byl ale přesunut do Evropy. V Haagu si pak exprezident vyslechl obvinění ze zločinů proti lidskosti a z porušování mezinárodního práva.

Další soud kvůli nelidskosti

Zločiny proti lidskosti vyplynnuly na povrch i v případě katolického kněze Athanase Seromby, který stanul před mezinárodním tribunálem pro Rwandu.

Kaplan farnosti Nyange v západní provincii země je podle soudu odpovědný za smrt patnácti set lidí. Věděl totiž, že se chystá zboření kostela, v němž se nachází stovky uprchlíků a nic neudělal.

„Většina z nich proto přišla o život,“ komentovala případ agentura AFP.

Katolický kněz byl už souzen v prosinci. Tehdy dostal trest ve výši patnácti let. Soudce pak ale svůj rozsudek přehodnotil. „Ukázalo se, že Seromba byl informován úřady o tom, co se s kostelem stane,“ prohlásil soudce.

Podle deníku Le Monde je celá role katolické církve ve rwandském konfliktu sporná. „Nejprve uprchlíkům pomáhali, pak je nechali zemřít,“ uvedl deník.

Rwandská genocida má podle OSN nejméně 800 000 obětí.