Jedenáct z patnácti ústavních soudců dospělo k názoru, že dvě ustanovení v novém tchajwanském občanském zákoníku jsou v rozporu s ústavou, konkrétně s ochranou lidské důstojnosti a rovností před zákonem. Soud dal parlamentu dva roky na to, aby občanský zákoník buď příslušně upravil, nebo zrušil.

Radostnou zprávu v hlavním městě hlučně oslavily stovky gayů a lesbiček s duhovými vlajkami. „Lidé žijící v homosexuálním vztahu a sdílející domácnost s dětmi potřebují podobný zákon co nejdříve," prohlásil otec dvou dětí a ředitel místního festivalu filmů s homosexuální tematikou Jay Lin. „Jsem tak dojatý! Konečně jsme se toho okamžiku dočkali. Tohle představuje pokrok v ochraně našich lidských práv," je přesvědčen důchodce Jamie.

Zákon, který rozhodnutí ústavního soudu zhmotní, se již díky podpoře vlády i opozice připravuje. Pro je i většina veřejnosti a prezidentka Cchsai Jing-wen. I to je výsledek několikaletého lobby tchajwanských homosexuálů zvýrazněného masivními pochody Gay Pride.

V současnosti umožňuje homosexuální sňatky pouze každá devátá země světa. Tchaj-wan je první takovou zemí v rámci svého kontinentu, podobně jako se JAR stala jedinou výjimkou v Africe. Naopak ve více než sedmi desítkách států je homosexualita kriminalizovaná.

Náklonnost k osobám stejného pohlaví je povolena pouze v 27 asijských zemích. Nigérie a Bangladéš gaye vězní, v Čečensku čelí osoby s jinou orientací mučení a v Indonésii nedávno dav návštěvníky nově otevřené sauny pro gaye zlynčoval.