Si Ťin-pching u příležitosti 40. výročí klíčového prohlášení, které vedlo k oteplení vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem, pronesl krátký projev. V něm mimo jiné uvedl, že si Peking vyhrazuje právo podniknout všechna potřebná opatření vůči „vnějším silám“, které se postaví proti mírovému sjednocení. I proti separatistickým krokům.

Stažení Američanů z Afghánistánu děsí okolní státy. Obávají se uprchlíků

„Tchajwanci musí pochopit, že jim nezávislost přinese jen problémy. Tchaj-wan i Čína jsou součástí jedné stejné rodiny,“ citoval zpravodajský web BBC z projevu čínského prezidenta.

Již o den dříve tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen ve svém novoročním projevu prohlásila, že je nezbytné, aby Čína respektovala demokratické hodnoty Tchaj-wanu. „Největší výzvou je pro nás momentálně čínské zasahování do politického a společenského vývoje ostrova,“ upozornila Jing-wen.

Zhoršení vzájemných vztahů

Čína Tchaj-wan dlouhodobě považuje za jednu ze svých provincií a opakovaně ho varuje před ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto již od roku 1949, kdy skončila čínská občanská válka, funguje de facto nezávisle. To znamená, že má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se výrazně zhoršily právě za vlády Cchaj Jing-wen. Peking proto v poslední době stupňuje tlak, když pravidelně pořádá zastrašující vojenská cvičení a snaží se o ekonomickou izolaci ostrova tím, že ekonomickými pobídkami odlákává jeho poslední diplomatické partnery.

Americká senátorka a možná kandidátka na prezidentku Elizabeth Warrenová
Senátorka Warrenová chystá prezidentskou kandidaturu. Výbor prověří její šance