Podle nejmenovaného představitele americké administrativy, kterého cituje agentura Reuters, byl Tchaj-wan hlavním tématem zhruba 90 minut dlouhého jednání mezi oběma ministry zahraničí v New Yorku na okraji Valného shromáždění OSN.

Podle představitele Blinken šéfovi čínské diplomacie jasně řekl, že politika USA vůči Číně se nezměnila a že udržení míru a stability v Tchaj-wanském průlivu, který dělí kontinentální Čínu od ostrova, je životně důležité. Již dříve americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že setkání obou ministrů mělo přispět k udržení otevřených komunikačních kanálů mezi Washingtonem a Pekingem.

Podle Pekingu ale USA vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybné a nebezpečné signály. Čím více se zvyšují aktivity ve prospěch vyhlášení nezávislosti ostrova, tím je méně pravděpodobnější mírové řešení otázky, prohlásila čínská diplomacie. Ta uvedla, že Peking se bude i nadále snažit o sjednocení Číny bez vojenského zásahu.

„Otázka Tchaj-wanu je vnitřní záležitostí Číny a Spojené státy nemají žádné právo zasahovat do toho, jakým způsobem bude vyřešena,“ stojí v prohlášení čínského ministra zahraničí.

Tchaj-wan: Provokací se dopouští Peking 

Čínské prohlášení odmítl Tchaj-wan, podle kterého je to Peking, který se dopouští provokačních akcí v blízkosti ostrova. Čína se snaží zmást mezinárodní veřejnost a uvádí argumenty, které nejsou v souladu s realitou, dodal Tchaj-wan.

Napětí mezi USA a Čínou se zvýšilo v srpnu po návštěvě na Tchaj-wanu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Po ní na ostrov přicestovali i další američtí politikové. V reakci na to Čína uspořádala u Tchaj-wanu rozsáhlé námořní a letecké cvičení. Peking vždy ostře kritizuje zahraniční návštěvy na Tchaj-wanu, který považuje za odpadlickou provincii.