Podobná přehlídka se na ostrově konala poprvé od roku 1991, kdy se Tchaj-wan rozhodl, že bude usilovat o zlepšení vztahů s Čínskou lidovou republikou. Peking však stále považuje ostrov za své území a nehodlá o tom s Tchaj-pejí jednat. Navrhuje Tchaj-wanu téže řešení jako kdysi Hongkongu – tedy jedna země dva systémy.

Většina Tchajwanců si však takovýto vývoj nepřeje. Podle tchaj-wanských představitelů míří na jejich ostrov asi 1000 raket, které chce Peking použít v případě, že by Tchaj-wan vyhlásil nezávislost.

Tchaj-wan se proto letos rozhodl znovu uspořádat během svého státního svátku vojenskou přehlídku, aby demonstroval Pekingu své odhodlání bránit se.

Hlavním městem Tchaj-pejí pochodovalo na 2000 vojáků a projížděla jím těžká vojenská technika. Nad městem navíc přelétávaly stíhačky F-16 a útočné helikoptéry.

Tchaj-wan však především využil oslav národního svátku k představení dvou typů vojenských raket, které sám vyvinul.

Na přehlídce měla být představena ještě třetí, velmi kontroverzní raketa s dlouhým doletem, která má být schopna zasáhnout cíle na čínském území. Tchajwanské ministerstvo obrany ale nakonec do tohoto záměru ustoupilo.

Tchajwanský prezident Čen Šuej-pien v televizním přenosu připomněl, že čínský slogan pro olympijské hry v roce 2008 zní: Jeden svět, jeden sen“. V této souvislosti vyzval mezinárodní společenství, aby na Číně požadovalo chování podle jiného hesla – a to „Jeden svět, jeden standard“.

„Nemůžeme mít dva standardy pro univerzální hodnoty svobody, demokracie a lidských práv,“ uzavřel Čen.