Tchajwanská armáda proplutí sledovala a veřejnost vyzvala ke klidu. Podle tamní vlády Čína nevstoupila do tchajwanských vod, jeho trasa ale křižovala vzdušnou identifikační zónu ostrova. Čínskou flotilu sledovala s pomocí letounů a lodí.

O pozdvižení se postaralo plavidlo Liaoning, které se společně s dalšími čínskými válečnými loděmi vracelo z vojenského cvičení v Jihočínském moři. Podle některých analytiků je mise zrekonstruované letadlové lodi ukázkou, jak plánuje Čína své plavidlo v budoucnu využívat k podpoře svých teritoriálních nároků.

Čtěte také: Čína se zlobí. Američtí senátoři se sešli s prezidentkou Tchaj-wanu

Liaoning je 300 metrů dlouhé plavidlo, které vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag. Tu Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení. Do aktivní služby byl Liaoning zařazen v roce 2012.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vztahy ovlivnilo zvolení tchajwanské prezidentky

Napětí mezi zeměmi se zvýšilo, když se loni stala tchajwanskou prezidentkou politička Cchaj Jing-wen. Ta je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.

Čínu minulý měsíc popudilo, že Cchaj Jing-wen telefonovala nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trampovi (od roku 1979, kdy Spojené státy s Tchaj-wanem přerušily oficiální diplomatické vztahy, to bylo poprvé, co úřadující či designovaný šéf Bílého domu hovořil s vůdcem tohoto ostrova).

V pondělí dokonce Peking varoval Spojené státy před jakýmikoli kontakty mezi americkými představiteli a tchajwanskou vládou. V případě, že Washington nebude ctít politiku jedné Číny, podnikne "odvetná opatření". "Čína by měla vyvinout vojenský tlak na Tchaj-wan a přimět ho ke sjednocení," napsal Čínský list Global Times.

Varování přišlo krátce poté, co se tchajwanská prezidentka sešla se dvěma americkými republikánskými senátory v Houstonu, kde se zastavila cestou do Střední Ameriky.