Kvůli výpadku softwaru amerického úřadu FAA očekávají problémy také evropské aerolinky. „Byli jsme informováni o technických problémech. V této fázi není nutné žádný let zrušit, lze však očekávat určitá zpoždění,“ řekla mluvčí společnosti ADP, která provozuje pařížská letiště Charlese de Gaulla a Orly. Mluvčí Air France uvedl, že zatím nebylo nutné žádný let zrušit, ale že letecká společnost situaci sleduje a průběžně vyhodnocuje.

Potíže v USA mají kaskádovitý dopad, na zpoždění upozornil už také provozovatel madridského letiště. V Praze ale žádná zpoždění kvůli tomu nejsou, řekla ČTK mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Americký prezident Joe Biden
Stejný jako Trump? V bývalé kanceláři Bidena se našly tajné vládní dokumenty

Úřad FAA uvedl, že jeho systém NOTAM (Notice to Air Missions) po výpadku nefunguje správně, nezpracovává aktualizovaná data. Zatím se podle úřadu nedá říct, kdy se provoz vrátí k normálu.

NOTAM obsahuje informace nezbytné pro personál zabývající se letovým provozem. Jde o informace, které nejsou známy dostatečně dopředu, aby se mohly zveřejnit jinými kanály. V případě mezinárodních letů mohou být až na 200 stranách a mohou zahrnovat položky, jako jsou uzavírky ranvejí, všeobecná varování před nebezpečím ptáků nebo stavebními překážkami v nízkých nadmořských výškách.