Události na počest posledního samce svého druhu se zúčastnili vysocí keňští představitelé, včetně guvernéra a tajemníka vlády pro cestovní ruch a divokou zvěř. Se svým projevem vystoupili i pracovníci rezervace, kteří Sudána střežili. Na závěr pietní akce odhalili také pamětní desku.

Zemřel nosorožec Sudán
Poslední samec nosorožce severního bílého uhynul. Zbývají už jen dvě samice

"Odvedl jsi svou práci, abys upozornil na kritickou situaci nosorožců na celém světě. Teď už je to jen na nás, abychom zajistili, že populace nosorožců bude na naší planetě opět na vzestupu," napsala rovněž rezervace v příspěvku na facebooku.

Ol Pejeta zde také zveřejnila fotky z události, na kterých je vidět hojná účast i odhalení Sudánovy fotografie.

Pětačtyřicetiletý nosorožec byl posledním samcem nosorožce severního bílého. Na světě zbývají již jen dvě samice tohoto druhu, které také žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Jde o Sudánovu dceru Najin a její dceru Fatu.

Obě patří zoo ve Dvoře Králové, která je do Keni i se Sudánem a dalším samcem Sunim s cílem záchrany druhu odvezla v roce 2009. Suni však uhynul v roce 2014. Všechny následné pokusy o vytvoření mužského dědice selhaly.

Vědci se však budou i nadále snažit druh zachránit pomocí umělé reprodukce. Využívat k tomu budou i vzorky spermatu, které byly Sudánovi již dříve odebrány. Po jeho smrti se ihned shromáždili odborníci, kteří věří, že se pomocí nejmodernějších technologií podaří druh zachránit.

Vzácní nosorožci ze Dvora Králové stojí na náměstí v New Yorku
Vzácní nosorožci ze Dvora Králové stojí na náměstí v New Yorku

„Sudán byl posledním nosorožcem bílým severním, který se narodil v divočině. Jeho smrt je krutým symbolem lidské přezíravosti k přírodě a zarmoutila všechny, kdo Sudána znali,“ řekl dříve Deníku ředitel královédvorského safari parku Přemysl Rabas.

„Není však důvod, abychom se vzdali. Měli bychom využít jedinečné situace, kdy mohou být nejmodernější buněčné technologie využity pro ochranu kriticky ohrožených zvířat. Může to znít neuvěřitelně, ale s využitím nově vyvíjených technologií by dokonce i Sudán ještě mohl mít potomky,” dodal.

Jak uvádí Světový fond na ochranu přírody (WWF), ještě v roce 1960 žilo na Zemi přes 2300 nosorožců severních bílých. O dvacet let později, v roce 1980, se zde nacházelo už jen 15, a to kvůli útokům pytláků. V Asii rohovinu používali v tradiční medicíně, v Jemenu zase k výrobě rukojetí dýk. Nosorožci severní bílí přitom žili na území Ugandy, Středoafrické republiky, Sudánu a Čadu.

Naopak příkladem úspěšného snažení ochránců přírody však může být nosorožec jižní bílý. Před sto lety totiž těchto zvířat zbývaly jen desítky, nyní jich je kolem 20 tisíc.

Nosorožec Sudan.
Poslední nosorožec svého druhu je na prahu smrti. Sudána postihla infekce