Na videu televize Bainderantes je vidět okamžik, kdy se minulý týden ve městě Brumadinho odpadní nádrž protrhla a bahno s vodou zaplavilo rozsáhlé území. Podle agentury DPA zaplavil kal z nádrže plochu asi 290 hektarů. 

Zdroj: Youtube

Záchranné práce na místě stále pokračují. Naděje na nalezení někoho živého je však mizivá. Posledního živého z bahna totiž vytáhli záchranáři minulý týden v sobotu. 

Firma nabídla odškodnění

Firma Vale se za neštěstí omluvila, přičemž rodinám obětí a pohřešovaných nabídla 100 tisíc realů (zhruba 610 tisíc korun). Co je příčinou této tragédie, však zatím není jasné. Vale totiž pochybení odmítá. Prý dodržovala všechny předpisy, přičemž kontrola německé firmy TÜV Süd loni v září zjistila, že nádrž je stabilní.

V brazilském dole se protrhla přehrada s hlušinou.
Protržení přehrady v Brazílii se dalo zabránit. Firma o nebezpečí věděla

Brazilský deník Folha de S.Paulo ale v pátek zveřejnil interní studii, podle které těžařská společnost Vale již v loňském roce věděla, že oblasti v okolí města Brumadinho jsou v nebezpečí, protože se jedna z přehrad v tamních železných dolech může protrhnout. 

Sirény se nestačily aktivovat

„Studie předpokládala, že pracovníky dolu upozorní na blížící se nebezpečí sirény. Z vyjádření společnosti však vyplynulo, že k vyhlášení poplachu nedošlo, protože proud z protržené přehrady sirény zničil ještě předtím, než se vůbec stihly rozeznít a dvojice pracovníků, kteří byli za vyhlášení pohotovosti zodpovědní, při neštěstí zahynula,“ píše podle agentury Reuters list. Firma Vale s k tomuto tvrzení dosud nevyjádřila. 

Oznámila však, že omezí produkci až o deset procent a utratí pět miliard brazilských realů, v přepočtu 30 miliard korun, za vyřazení dalších deseti podobných nádrží z provozu.

V brazilském dole se protrhla přehrada s hlušinou
Protržená přehrada v Brazílii zabila desítky lidí. Policie zatkla možné viníky

V úterý brazilská policie zadržela v souvislosti s tragédií první pětici podezřelých. Mezi zatčenými jsou podle agentury Reuters také dva vysocí manažeři dolu, kde se přehrada nacházela, a dva inženýři, kteří pro firmu Vale pracovali. Po dalších sedmi lidech vyšetřovatelé pátrají. Ti jsou podezřelí ze zabití, falšování dokumentace a poškození životního prostředí.

Jak se s masou vypořádat

Místní úřady nyní také řeší, jak se s 12 miliony krychlových metrů bláta vypořádat. Zvláštní zpravodaj OSN pro otázky toxicity již vyzval k prošetření odpadu. Místní úřady nařídily předběžné testy vody v řece Paraopeba, která byla toxickým bahnem kontaminována. Výsledky jsou alarmující, „voda představuje riziko pro zdraví lidí i zvířat“, uvedli výzkumníci a varovali, že by místní neměli vodní zdroj používat k žádným účelům.

Vláda brazilského prezidenta Jaira Bolsonara již začala pracovat na novém legislativním plánu, který by přispěl ke zvýšení bezpečnosti a dohledu nad licencováním výstavby přehrad. Podle Reuters by mohla být nová opatření připravená do deseti dnů.

V brazilském dole se protrhla přehrada s hlušinou
Protržená přehrada v Brazílii má nejméně 34 obětí. Stovky lidí se pohřešují
V brazilském dole se protrhla přehrada s hlušinou
U protržené přehrady v Brazílii pomáhají Izraelci. Bahno je hluboké až 15 metrů