Na peruánské policisty čekalo v pohoří Cordillera Blanca v Andách pořádné překvapení. Narazili na tělo horolezce, kterého nejdříve nepoznali. Až po prozkoumání jeho dokladů přišli na to, že narazili na ostatky Williama Stampfla, jenž se ztratil v roce 2002.

Devětapadesátiletý horolezec se před 22 lety vydal se skupinou na výšlap na vrchol Huascaránu, jenž je se svými 6 768 metry nejvyšší horou Peru a čtvrtou nejvyšší horou Jižní Ameriky. Zničehonic je ale dostihla lavina, která celou výpravu pohřbila pod masu ledu a sněhu. Následné pátrací a záchranné akce nepřinesly žádný výsledek.

Policie jeho tělo našla až po dlouhých dvou desítkách let. Portál CBS News přiblížil, že podle snímků těla se zdá, že se velmi dobře zachovalo, včetně horolezcova oblečení, výstroje a bot. Mezi jeho věcmi vyšetřovatelé našli i cestovní pas zakonzervovaný mrazem, díky němuž pak Stampfla identifikovali.

Těla horolezců se najdou i po desetiletích

Tělo muže je už druhými mumifikovanými ostatky, které se našly v Andách. List The Independent informoval, že horolezci loni objevili tělo ženy, která v tomto pohoří zmizela před 41 lety. Tehdy dvacetiletá Marta Emilia Altamiranová podle své sestry uklouzla na ledu a propadla se stovky metrů do propasti, kde zemřela.

| Video: Youtube

Podobné případy však zaznamenávají vyšetřovatelé po celém světě. Příčinou je tání ledovců, které vědci přičítají globálnímu oteplování. Příkladem je nepálská akce na vyčištění Mount Everestu z června tohoto roku. „Kvůli globálnímu oteplování jsou těla a odpadky stále viditelnější, protože sněhová pokrývka taje,“ řekl tehdy major nepálské armády Aditya Karki, který vedl tým 12 vojáků a 18 horolezců. Skupina nakonec z vrcholků snesla čtyři zmrzlá těla horolezců, jeden balíček kostí a jedenáct tisíc tun odpadků.

Další podobný incident se stal v loňském roce na ledovci ve švýcarských Alpách, kde vyšetřovatelé našli ostatky německého horolezce, který se ztratil před 38 lety. V roce 2017 odhalil zmenšující se ledovec ve Švýcarsku těla páru, jenž se pohřešoval 75 let. Zaměstnanec horského střediska je našel poblíž lyžařského vleku.

Tání ledovců se zrychluje

Světová meteorologická organizace loni uvedla, že předchozí desetiletí bylo vůbec nejteplejší v historii, což mělo za následek rychlejší tání horského ledu a zvyšování hladiny moří. Konkrétně v Peru pak v důsledku klimatické krize roztálo mezi lety 2016 a 2020 175 ledovců. Před třemi lety zase v Grónsku roztáhlo za jeden den 8,5 miliardy tun ledu. Takové množství podle odborníků stačilo na to, aby celý americký stát Florida pokrylo pěticentimetrovou vrstvou vody. Snímky z roku 2020 pak odhalily, že led taje mimořádnou rychlostí i na Antarktidě.