Vyplývá to z toho, co včera Deníku sdělil v telefonickém rozhovoru z Lince Andreas Reimer, představitel protitemelínského sdružení Atomstopp Oberösterreich.

V polovině června vyprší měsíční ultimatum, které dali odpůrci atomu rakouské vládě. Tento čas měla na to, aby podala žalobu na Česko pro porušení dohody z Melku. Dohoda zavazuje ke zvýšení bezpečnosti Temelína a k informování o poruchách.

Reimer uvedl datum blokády už teď. Svěřil se Deníku, že sám nevěří, že by kabinet ve Vídni žalobu podal. Gusenbauerova vláda nereagovala ani na předchozí ultimáta odpůrců Temelína. Po jejich vypršení letos následovalo osm blokád hraničních přechodů.

„Budeme v nich pokračovat i po té červnové,“ ujistil Reimer. Na námitku, že vede hrstku, která většině znepříjemňuje život, Reimer opáčil, že cílem jeho sdružení není, aby na blokády chodily davy. „Naším cílem je upozorňovat na neplnění dohody českou vládou a požadovat odstavení temelínské elektrárny, která ohrožuje obyvatele pohraničí,“ prohlásil vůdce rakouských odpůrců atomu z Lince Reimer.