Podle tajné zprávy civilní stráže, kterou má k dispozici španělský deník El País, se po každém migrantovi požaduje částka 200 marockých dirhamů (zmíněných 465 korun). Tento poplatek pak umožňuje jednotlivcům, aby se stali pod ochranou mafie součástí organizované skupiny.

Ta má, podle mafiánské terminologie, svého "prezidenta", "premiéra" i nejrůznější "úředníky", záleží na funkci ve skupině a pravomocech. Vedoucí jsou zodpovědní za výběr peněz a udržení kázně, přičemž také mohou rozdělovat tresty – například zákaz zúčastnit se následujícího překročení plotu.

Na policii s kameny i výkaly

Vedoucí představitelé mafie plánují jednotlivé výpady dlouho dopředu. Zvolí den, čas i přesné místo, načež lidé, kteří se chtějí dostat do Španělska, pouze následují jasně dané rozkazy. Kdo nezaplatí, nemá právo se mise za vidinou lepšího života zúčastnit.

Ještě, než se přistoupí k hlavnímu kroku, vysílá mafie zvědy k „prohledání oblasti a shromáždění aktuálních informací o bezpečnostních opatřeních, která zavedly marocké a španělské bezpečnostní síly“. Jakmile se definitivně rozhodne o konkrétním místě a čase, mafie migrantům zabaví telefony.

Zpět je dostanou, až když jsou poblíž hraničnímu plotu. Když nastane onen osudný okamžik přelezení, "úředníci", neboli vedoucí pracovníci skupiny, migranty vedou a udílejí pokyny, jak policii zastrašit křikem a házením nejrůznějších předmětů. Mezi ty patří kameny, výkaly, kyselina z baterií nebo nehašené vápno, které strážníkům způsobuje popáleniny.

Pokud se pokus nepodaří a uplyne minimálně měsíc, musí migranti před tím dalším zaplatit celou částku znovu, píše se v deníku El País.

Dva mohli zůstat

Ve středu tento týden překročilo zábrany 124 migrantů, kteří následně bouřlivě slavili. Většina z nich byla nicméně deportována zpět do Maroka. Zůstat ve Španělsku mohli pouze dva z nich, protože jsou nezletilí.

Všichni migranti byli informováni, že mají právo požádat o azyl ve Španělsku, ale nikdo z nich nepřijal nabídku na zahájení azylového řízení. Maroko pak souhlasilo s jejich návratem již ve středu. Do země se vrátili ve skupinkách po deseti.