Třetina dětí, které žijí ve slumech bangladéšského hlavního města Dháky, pracuje přes 60 hodin týdně v manufakturách, kde se šije konfekce. Uvedl to londýnský Overseas Developement Institute (ODI). Plných 32 procent dětí ve věku deset až čtrnáct let ze slumů nenavštěvuje školu a pracuje na více než „plný úvazek", jak jej známe v Evropě.

„Náš průzkum ukazuje na rostoucí obavy, že se dětská práce podílí na dodávkách oblečení z továren v Bangladéši pro zákazníky v Evropě, Americe, ale i jinde," uvedl ODI.

Načerno bez smlouvy

Děti pracují jak pro malé firmy, tak pro velké exportéry. V zemi je přes 156 milionů obyvatel, až pět milionu dětí mezi pěti a sedmnácti lety pracuje, varovala International Labor Organization. Podle místních zákonů není dovoleno pracovat dětem pod čtrnáct let. Od dvanácti je však povoleno vykonávat „lehkou práci" do 42 hodin týdně, práce ale nesmí narušovat školní docházku. OSN odhadla, že 90 procent dětské práce není postižitelná, protože se odehrává v šedém sektoru, na ulicích nebo v domácnostech.

Pracují miliony dětí

Oděvní průmysl se podle agentury Reuters snaží podmínky pro práci zlepšit zejména po zřícení budovy Rama Plaza před více než třemi lety, kdy bylo při neštěstí zabito 1136 lidí. Globální značky investují více peněz do bezpečnosti práce. ODI však tvrdí, že až pětina dětí pracujících v oděvním průmyslu je mladší 12 let. Podle studie jsou dvě třetiny z nich dívky.

Čtěte také: Mostecké stromy vyprávějí dojemný příběh o chudých ševcích z předměstí Dháky

Většina dětí nemá ani formální pracovní smlouvu, dostávají méně, než je minimální měsíční mzda. Mají zdravotní problémy, trpí nedostatkem spánku, pracují v zakouřeném a prašném prostředí.

Týdenní pracovní dobaZdroj: DENÍK

Institut vyzývá výrobce, aby pečlivěji kontrolovali své subdodavatele, zda dodržují minimální standardy pro dětskou práci. „I když hlavní odpovědnost leží na bangladéšské vládě, oděvní značky by měly pobízet místní firmy, aby dodržovaly legislativu pro dětskou práci," zdůraznil londýnský institut. Podobné problémy s nelegální dětskou prací mají okolní státy Indie nebo Pákistán. Až sto padesát milionů dětí na světě pracuje, uvedl UNICEF. Nejvíce v Africe, kde jde o 28 procent dětí mezi pěti až čtrnácti lety. V jihovýchodní Asii asi deset procent, podobně jako na Blízkém východě.

František Novák