Při teroristickém útoku v centru Vídně v pondělí 2. listopadu večer byli zabiti tři lidé, čtvrtá oběť zemřela podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera v nemocnici. Mrtví jsou dva muži a dvě ženy. Útok začal kolem 20:00 na Seitenstettengasse poblíž synagogy, pachatelé však zaútočili celkem na šesti místech v centru města. Policie jednoho z útočníků zastřelila, minimálně jeden další však byl po půlnoci ještě stále na útěku.

Podle deníku Bild.de je z útoku podezříván muž, který na Instagramu zveřejnil ještě před jeho provedením svou fotografii s trojicí zbraní, jež se mají shodovat se zbraněmi teroristů, a s přísahou věrnosti šéfovi teroristické organizace Islámský stát.

Policejní operace ve Vídni v noci po útoku střelců v centru města, 3. října 2020
Teror ve Vídni si vyžádal čtyři oběti. Útočník byl již v minulosti odsouzen

V den útoku také údajně poslal svým dvěma přátelům videa z přepadení redakce časopisu Charlie Hebdo v Paříži, kde teroristé v lednu roku 2015 povraždili 12 lidí a dalších 10 zranili.

Pravděpodobný pachatel je dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Agentuře APA to potvrdil ministr vnita Nehammer. Řekl také, že muž byl loni odsouzen ke 22 měsícům vězení kvůli teroristickému spolčení. V prosinci byl ale podmínečně propuštěn. Podle kosovského informačního serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl albánské kořeny.

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) šlo bezpochyby o teroristický útok, který byl velmi dobře připraven. Teroristé byli velmi dobře vyzbrojeni a stříleli na šesti místech. Začali na Seitenstettengasse v bezprostřední blízkosti synagogy a postupovali do centra města. V časové návaznosti spáchali dalších pět útoků, při nichž stříleli po hostech v restauracích a zaměřovali se na větší skupiny.

Rakouský policista hlídkuje 3. listopadu 2020 ve Vídni den po střeleckém útoku, v pozadí vjezd do garáží s rozbitými skly.
Svět vyjadřuje solidaritu Rakousku. Terorismus je náš společný nepřítel, zní

Motiv útoku nebyl oficiálně zveřejněn, ale většina hypotéz hovoří o tom, že šlo o džihádistický akt radikálních islamistů. Policie vyzvala rakouské občany, kteří zachytili útok na fotografiích nebo videích, aby tyto materiály nezveřejňovali a namísto toho je dali k dispozici vyšetřovatelům.