Ohrožení je blíž, než se dosud zdálo. Na východě země vznikla nebezpečná síť tvořená radikálními muslimy, takzvanými salafisty.

Ti jsou většinou veterány svaté války džihádu a mají kontakty na teroristickou síť al-Káida. Co víc, radikalizují mladé Němce a infiltrují se do společnosti.

Syřan Hassan Dabbagh, imám mešity v Lipsku, je ústřední postavou této sítě. Podle policie má kontakty na strůjce atentátů z 11. září 2001 a od lidí z al–Káidy dostává peníze.

Volné ruce i ve věznici

Podle německé veřejnoprávní televize ARD státní zastupitelství na Dabbagha chystá žalobu kvůli podněcování k nenávisti. Přesto Dabbagh pokračuje ve své práci duchovního ve věznici v Lipsku a má tak volné ruce.

„Salafisté mají z 95 procent stejnou ideologii jako al–Káida a Usáma bin Ládin. A stačí jen malý podnět, aby se mladý salafista nadchl pro džihád,“ varuje odborník na islám Guido Steinberg. Odsoudil i liknavost úřadů a varoval před podceňováním Dabbagha.Anejen jeho.

Salafistům se podařilo „vychovat“ například mladého Turka, který žil nedaleko Norimberku. V Afghánistánupak odpálil nálož na svém těle a kromě sebe zabil další čtyři lidi.