Příměří mělo ukončit dva dny izraelských útoků na Gazu, na které palestinské frakce reagovaly vystřelením stovek raket na palestinské území. Během nejhorší vlny násilí za poslední dva roky bylo zabito nejméně patnáct palestinců a dva Izraelci.

Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman rezignoval
V pásmu Gazy zavládlo příměří. Izraelský ministr obrany na protest rezignoval

Mluvčí Hamásu Samí abú Zuhrí označil Libermanovu rezignaci jako „přiznání porážky a znamení, že Izrael není schopen čelit palestinskému odporu." Lebermanovo odstoupení Hamás prezentuje jako své „politické vítězství v Gaze, kterým se podařilo spustit politické zemětřesení v Izraeli.“

Islámský džihád, druhá nejsilnější teroristická skupina v pásmu Gazy, ve svém prohlášení uvedl, že Liberman nebyl schopný stát tváří v tvář „vytrvalosti a trpělivosti Gazy“. Liberman podle Reuters označil dohodu jako „kapitulaci tváří v tvář teroru“.

Útok Izraele na Gazu
Palestinské rakety zasáhly prázdný autobus. Izrael odpověděl protiútokem

Mluvčí brigád Izz ad-Dína al-Kassáma, ozbrojeného křídla Hamásu, se podle listu The Jerusalem Post pochlubil, že palestinské teroristické skupiny jsou schopné „připravit o budoucnost“ izraelské politiky a vojenské představitele. Libermanaova rezignace by měla posloužit jako „lekce pro ty, kteří chtějí vyzkoušet palestinský odpor“, dodal.

S tím souhlasí i Výbory lidového odporu, sdružení několika palestinských ozbrojených skupin, podle nichž se jedná o "vítězství palestinského odporu“.

Další úmrtí ohrožuje klid zbraní

Navzdory uzavřenému příměří byl ve středu odpoledne zabit v Gaze palestinský rybář. Podle palestinských zdrojů byl dvacetiletý muž, který pracoval na pláži poblíž plotu oddělujícího Gazu od Izraele, střelen do žaludku. Izraelská armáda palestinskou verzi zpochybnila. Muž podle ní hodil přes plot granát a byl také ozbrojený nožem.

Nová vlna násilí v Pásmu Gazy. O život přišel izraelský voják i sedm Palestinců

Nový incident tak ohrožuje křehké příměří, které vstoupilo v platnost v noci na středu. „Kdyby okupanti (Izrael) zastavili agresi a vrátili se k příměří, dohoda bude možná,“ vyjádřil ve středu naději Ismáíl Haníja, politický vůdce hnutí Hamás.

Běžní Palestinci však v dlouhé trvání příměří příliš nevěří. Čtyřiatřicetiletý učitel Mohamed Baroud televizi Al Jazeera řekl, že příměří nebude trvat dlouho „jednoduše proto, že Izrael nikdy v minulosti nedodržel žádnou dohodu“.

Ilustrační foto
Palestinci vypálili na Izrael třicet raket. Ten zareagoval mohutným náletem