Co všechno se policisté rozhodli vyzkoušet? „Součástí testu byly sladké tyčinky, ústní voda, kompot, zákvas, léky a nealkoholická piva,“ uvádí mluvčí ve videu, které policie uveřejnila na svém facebookovém profilu.

Na slovenských silnicích platí pro alkohol za volantem nulová tolerance, a proto může leckoho znepokojit, že pozitivní hodnotu testující nadýchali i po požití běžných výrobků. „Výsledek okamžité dechové zkoušky ihned po požití ústní vody skončil s nejvyšším číslem. Nižší hodnotu jsme zaznamenali i u jednoho z testovaných nealkoholických piv,“ prozrazuje policie.

Stačilo však jen několik minut a tester najednou „mluvil“ jinak. „Po patnácti minutách už u těchto výrobků policisté nafoukali hodnotu nula promile,“ přibližuje opakovaný pokus hlas ve zmíněném videu. Co se ostatních surovin týče, ty zřejmě naměřenou hodnotu testeru neovlivnily, neboť se o nich policisté později už vůbec nezmiňují.

Jak tedy mají řidiči v takovém případě postupovat? Policie radí vyčkat, ostatně na to má řidič právo, aby se mohla jen o chvíli později prokázat jeho nevina. U nealkoholických výrobků se nepovolená látka dostává z těla mnohem rychleji a právě za již zmíněnou čtvrthodinu by mělo být vše v pořádku.

„Veřejnost upozorňujeme na právo požádat policejní hlídku o foukání až patnáct minut po zastavení, aby se z těla odboural minimální alkohol zastoupený v některých výrobcích každodenní spotřeby,“ dodávají policisté.