Rakety byly vypáleny z východního pobřeží Severní Koreje a po překonání zhruba 400 kilometrů dopadly do moře v oblasti mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

Lidé sledují v televizi v Soulu start severokorejské balistické rakety krátkého doletu. Ilustrační snímek
KLDR opět testovala rakety a kritizovala cvičení Koreje s USA

Jak poznamenala agentura AFP, jde už o páté odpálení raket z KLDR za poslední dva týdny. Pchjongjang nynější raketové testy označuje za reakci na společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje, které se koná tento měsíc. Podle jihokorejské armády je velmi pravděpodobné, že KLDR bude v odpalování raket pokračovat.

Test se uskutečnil jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že dostal "velmi krásný a pozitivní" dopis od severokorejského vůdce Kim Čong-una. Dodal, že očekává, že se s Kimem brzy sejde k dalšímu jednání o odstranění jaderného arzenálu z Korejského poloostrova.

Trump nenaznačil, kdy by se příští schůzka mohla konat. Oba státníci se od poloviny loňského roku sešli už třikrát, pokrok v jednání byl však jen skromný.

Donald Trump a Kim Čong-un na summitu ve vietnamské Hanoji
Severokorejská známka s prezidentem USA: KLDR vzpomíná na setkání Kima s Trumpem

"(Kim) není z toho vojenského cvičení nadšen, ale já jsem to taky nikdy neměl rád. Nikdy jsem tomu nefandil. A víte proč? Nerad za to platím," komentoval Trump Kimovy výhrady vyjádřené v dopise. Nejnovější raketový test zatím Bílý dům nekomentoval. Podle nejmenovaného představitele americké administrativy jsou USA kvůli nynější situaci v blízkém kontaktu s japonskými a jihokorejskými představiteli.