Voda v Houstonu již překonala absolutní rekord v množství srážek za 24 hodin, když jich napadlo 408 milimetrů. Uvedla to v pondělí Národní meteorologická služba v Houstonu. Úřady proto nařídily další evakuace. Například okres Fort Bend mělo opustit 50 tisíc lidí. Řeka Brazos zde totiž vystoupala na 18 metrů, což je 4,3 metru nad úrovní, kdy se vyhlašuje povodeň.

Úřady ve 14:00 místního času hlásily pět mrtvých a desítky nezvěstných, prognóza je nepříznivá.  

Pondělní čísla překonala jen den starý absolutní srážkový rekord. Ten činil 357 milimetrů. V Houstonu do té doby napadlo nejvíce srážek za 24 hodin v roce 1945, tehdy to bylo 211 milimetrů.

Národní meteorologická služba také uvedla, že zřejmě padlo i absolutní třídenní maximum. Ve městě Berry B Forest Oaks v okrese Harris napršelo od pátku 776 milimetrů.

Očekává se však, že deště jen tak nepoleví. Podle předpovědi má během pondělí spadnout dalších 250 milimetrů srážek a do poloviny týdne by mohl napršet až metr srážek.

Armáda již začala vypouštět vodu z houstonských vodních nádrží Addicks a Barker, aby zabránila zaplavení centra Houstonu. Hladina vody totiž prudce stoupá. Občané žijící v blízkosti nádrží byli upozorněni, že přechodně může stoupnout hladina vody v jejich lokalitách a dostat se do domů.

Panují také obavy, že se  bouře Harvey, která se nyní pohybuje nad Victorií jihozápadně od Houstonu, vrátí nad Mexický záliv. Ve středu by tak mohl živel opět zasáhnout Houston a Galveston.

Obě letiště v Houstonu v současné době nefungují, jelikož voda zaplavila přistávací dráhu. Texaský guvernér Greg Abbott také již navýšil počet okresů, ve kterých platí stav nouze z 30 na 50. V celém Texasu bylo uzavřeno zhruba 250 dálnic a silnic.

Bouře zasáhla zhruba čtvrtinu obyvatel státu Texas, tedy 6,8 milionu lidí v 18 okresech. Zasáhla také srdce ropného a plynárenského průmyslu v zemi a přiměla operátory, aby uzavřeli několik rafinérií, evakuovali a uzavřeli pobřežní plošiny. Masivní zaplavení vyřadilo 11 procent amerických rafinérských kapacit a čtvrtinu produkce ropy z Mexického zálivu.

Mnozí ze zachráněných uvízli na střechách svých domů nebo v podkroví. Turner uvedl, že tyto občany hledají s pomocí 22 letounů. Město také nasadilo 35 člunů a 93 nákladních automobilů.

Do záchrany lidí se zapojily přes tři tisíce členů národní gardy a zapojeno také bylo 600 plavidel. Guvernér také povolal k záchranným operacím 18 tisíc armádních pracovníků.

Houston také pro evakuované otevřel několik budov – kostely, mešity a také hlavní konferenční centrum. Podle Reuters je situace podobná té, když v roce 2005 v New Orleans řádil hurikán Katrina. Ten tehdy zabil 1,8 tisíce lidí a více než třicet tisíc lidí strávilo několik dní na stadionu Superdome. 

"To, co vidíme, je nejvíce ničivá událost v historii Houstonu. Vidíme úrovně dešťových srážek, které jsou bezprecedentní, "řekl serveru BBC meteorolog Steve Bowen.

Nejsilnější hurikán za téměř půl století dorazil na texaské pobřeží v noci na sobotu. Houstonské úřady již obdržely přes šest tisíc volání o pomoc a přes dva tisíce lidí zachránily. Starosta města Sylvester Turner zatím potvrdil jedno úmrtí. Jednalo se o ženu, která v sobotu večer vystoupila ze svého automobilu, když vjela do zaplavené ulice. Další muž zemřel v pátek v okrese Aransas, ve městě Rockport, při požáru domu.

Starosta zároveň čelí kritice, že nenařídil včasnou evakuaci. "Nebylo možné na jeden ráz evakuovat 6,5 milionu obyvatel, to by způsobilo chaos," hájí se Abbott.

Úřady zatím předpokládají, že pojistnou událost nahlásí asi 450 tisíc poškozených.

Hurikán pronikl na texaskou pevninu s rychlostí přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály. Nad pevninou ale rychle zeslábl na první stupeň a později se změnil v tropickou bouři.

Washington uvedl, že v úterý plánuje Texas navštívit také americký prezident Donald Trump. Dodal, že se na místo katastrofy dostaví ihned, jakmile to bude možné, „aniž by to způsobilo jakékoliv narušení.“