Devět soudců, z nichž tři jmenoval nynější republikánský prezident, rozhodlo, že Texas nemá právo vměšovat se do organizace voleb jiných amerických států. Trump, který stále neuznal svou volební porážku, snahu Texasu podpořil a s ním i více než 100 republikánských členů Kongresu.

"Nejvyšší soud nás opravdu zklamal, žádná moudrost, žádná odvaha!" napsal Trump na twitteru v reakci na verdikt. Texaský ministr spravedlnosti Ken Paxton, který žalobu podal, označil soudní rozhodnutí za nešťastné a řekl, že bude dál bojovat. "Budu dál neúnavně hájit integritu a bezpečnost našich voleb," citovala Paxtona CNN.

Příští prezident Spojených států Joe Biden a budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová
Osobností roku jsou podle časopisu Time Biden a Harrisová. V žebříčku je i Trump

Podle mluvčího Bidenovy kampaně Mikea Gwina není rozhodnutí soudu "žádným překvapením". "Nejvyšší soud rozhodně a rychle odmítl poslední z útoků Donalda Trumpa a jeho spojenců na demokratický proces," uvedl Gwin v prohlášení. "Bidenovo jasné vítězství v pondělí ratifikuje sbor volitelů a 20. ledna bude uveden do úřadu," dodal Gwin.

Bezprecedentní stížnost

Agentura AP označila texaskou stížnost za bezprecedentní. Podle odborníků na volební právo žaloba neměla šanci na úspěch. Všechny čtyři dotčené státy ve čtvrtek soud vyzvaly, aby ji odmítl.

Texas si stěžoval na to, že dané státy letos změnily pravidla voleb a rozšířily možnost hlasování poštou, nedodal však konkrétní případy nesrovnalostí.

Kalifornský generální prokurátor Xavier Becerra.
Biden vybral za ministra zdravotnictví zastánce Obamacare. Obsadil i další místa

K podnětu se připojilo i dalších 17 států, které vedou republikáni. Společně žádaly nejvyšší soud USA, aby v žalovaných státech zneplatnil jmenování prezidentských volitelů podle výsledků voleb.

Neúspěšných bylo u různých soudů i dalších více než 50 stížností Trumpova tábora. Ten argumentuje tím, že jeho soupeř zvítězil ve volbách 3. listopadu díky masivním podvodům, nedodal ale přesvědčivé důkazy pro svá tvrzení.