Volební komise podle agentury Reuters oznámila, že už nyní je jasné, že se 61,4 procent hlasujících vyjádřilo pro návrh a 37,9 procenta ho odmítlo. Podobný výsledek oznámila nezávislá televize PBS. Stanice Voice, která je nakloněná odpůrcům junty, hlásila, že se pro ústavu vyslovilo 61,65 procenta lidí a proti ní 38,35 procenta. Referenda se zúčastnilo kolem 50 procent oprávněných voličů.

Návrh podle agentury AP oslabuje demokracii a zavádí systém, který dává pravomoci jmenovaným představitelům. Junta se dostala k moci v květnu 2014. Tvrdí, že navrhovaná verze Thajsku přinese zklidnění politických bouří a stabilitu. Podle kritiků naopak umožní posílit pozici armády.

Na zajištění dnešního hlasování bylo nasazeno 200.000 policistů, ale odnikud nebyly hlášeny problémy.

Odpůrci junty kritizovali fakt, že se před referendem nekonala řádná kampaň a že se zatýkalo. Podle kritiků lidé obsah návrhu podrobně neznají, i když podle úřadů bylo v zemi se 64 miliony občany distribuováno milion výtisků ústavního návrhu. Ve vězeních skončilo 100 lidí, kteří se odvážili návrh a pořádání referenda kritizovat na sociálních sítích. Otevřená kritika podléhá desetiletému trestu vězení.

Thajsko má za sebou vnitrostátní konflikt provázený rozsáhlými demonstracemi po rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové v květnu 2014.

Vůdce junty generál Prajutch Čan-Oča své pravomoci využil k vydání zákazu politických shromáždění a kampaní proti nové ústavě a nepodporoval ani žádnou veřejnou debatu o ní.

Lidé na lístku zaškrtávali, zda s návrhem souhlasí, nebo ne. Pokud se potvrdí přijetí, pak se návrh stane textem ústavy. Návrh předpokládá pětileté přechodné období k civilní vládě a jmenování celého 250členného Senátu, v němž budou také vojenští velitelé a členové dalších bezpečnostních složek. Podle AP zůstane armáda v nejbližší době u moci. Prajutch slíbil, že příští rok uspořádá volby.

"Důvod, proč většina Thajců přijala ústavu je ten, že chtěli co nejrychleji parlamentní volby," uvedl předseda Strany Thajců bývalé premiérky Šinavatrové.

Ústavní systém vystřídal v Thajsku absolutní monarchii v roce 1932 a od té doby země prošla 13 úspěšnými vojenskými převraty a 11 pokusy o ně. Pokud bude návrh ústavy přijat, získá Thajsko svou 20. ústavu.