Thajský záliv již ve čtvrtek bičovaly prudké deště, úřady varují před průtržemi mračen, silnými větry a vlnami. „Očekáváme, že přijdou vydatné deště, musíme být připraveni na povodně a dopravní omezení,“ řekl ve čtvrtek thajský premiér Prajutch Čan-Oča. „Jsme na bouři nachystáni, ale pokud bude déšť příliš silný, budeme k vyřešení potíží potřebovat čas.“

Během videokonference s guvernéry všech 16 ohrožených provincií premiér vyzval k důkladné přípravě na krizovou situaci, včetně vykopání kanálů k odvodu přívalů vody, mobilizaci záchranných dopravních prostředků, ukotvení všech lodí v přístavech a přichystání zdravotnických zařízení.

Čeští turisté

Společnost provozující v Thajském zálivu dvojici plošin na těžbu zemního plynu dočasně přerušila výrobu a zaměstnance evakuovala na pobřeží. Těžební vybavení bylo přesunuto do bezpečné oblasti a produkce plynu byla kvůli zachování energetických potřeb na třetí plošině, která by neměla být bouří výrazněji zasažena.

Bouře zasáhla jihovýchod Thajska v pátek ráno a přinesla s sebou vítr o síle 70 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů bude pokračovat až do soboty. Nejhorší situace se očekává v provincii Nakhon Si Thammarat a také provincii Surat Thani, kde se nachází i populární turistické destinace - ostrovy Ko Samui, Ko Tao a Ko Phangan.

Tuzemské cestovní kanceláře odhadují, že se v Thajsku momentálně nachází více než 2,5 tisíce Čechů. Před bouří na svých webových stránkách varovalo také české ministerstvo zahraničí a turistům doporučilo, aby se zaregistrovali do databáze cestovatelů DROZD. „Podle dostupných informací by zhoršené počasí mělo kulminovat v noci ze 4. na 5. ledna, dílčí omezení jsou možná i v předchozích a následujících dnech,“ upřesňuje úřad.

Provoz již přerušilo letiště v Nakhon Si Thammarat, správním středisku stejnojmenné provincie, a v nejbližších hodinách se k tomu chystá letiště v metropoli provincie Surat Thani. Do ohrožených oblastí kvůli bouři nelétá nízkonákladová společnost Nok Airlines, na ostrov Samui přerušily lety aerolinky Bangkok Airways. Přerušena tam byla i trajektová doprava.

První mrtvý

Blížící se bouře si již ve středu pravděpodobně vyžádala první lidský život. Při pokusu o záchranu vlastní dcery, která se během silného příboje začala topit, zemřel u ostrova Ko Samui ruský turista. Thajská televize PBS uvedla, že dívku se podařilo zachránit, její otec se však udeřil hlavou o skálu a záchranářům se ho nepodařilo oživit.

Během čtvrtečního dne bouře postupovala jen necelých 300 kilometrů jihozápadně od vietnamského Ho Či Minova Města (dříve Saigon) a meteorologové předpokládali, že by silný vítr a déšť mohly ohrozit hlavní oblast pěstování rýže ve Vietnamu.

Tamní úřady proto nařídily lidem přijmout preventivní opatření a tisícům rybářských lodí odeslaly varování, aby se vrátily na pobřeží. Již od úterý platil v pobřežních provinciích Vietnamu zákaz vyplouvání nových lodí na otevřené moře.