"Někteří z kluků spali a ruce se jim přitom kývaly tak, jakoby byli úplně grogy, ale dýchali," popsal agentuře AFP cestu z jeskyně jeden z velitelů Chaiyananta Peeranarong. Po trase z jeskyně byli podle jeho slov rozmístěni lékaři, kteří chlapcům neustále kontrolovali puls a hlídali jejich fyzický stav. 

"Má práce byla dostat je ven," uvedl Peenarong. Podle jeho slov byli chlapci uloženi na nosítka už v jeskyni při vyprošťování, ne až poté, co se dostali ven. Podle jeho slov zmátl některé pozorovatele nedostatek informací o záchranné akci, která byla až puntičkářky pečlivě naplánována. 

Členové týmu "Divočáků" ve věku od 11 do 16 let neměli žádné zkušenosti s potápěním a tragická smrt bývalého příslušníka thajských námořních sil Navy Seal v jeskyni ukázala, jak může být cesta z jeskyně riskantní. Na akci se proto kromě thajských sil podílelo i třináct světových potápěčů, včetně Australana Richarda "Harryho" Harrise, potápěče a profesionálního anesteziologa, který chlapce v jeskyni vyšetřoval. "Bez jeho jedinečných dovedností by se nedala celá operace uskutečnit," vyzdvihl Harrisovy zásluhy zástupce námořnictva Narongsak Osottanakorn. 

Chlapci byli v jeskyni uvězněni od soboty 23. června, kdy je v ní překvapil přívalový liják a náhlé vzedmutí vody, která zatopila vchod do jeskyně.