Stejný výkon zaznamenali také katarský princ či známá nepálská filmová hvězda. Špička Mount Everestu přivítala i první ženu ze Saúdské Arábie a první ženu z Pákistánu. Zkušení horolezci si ale stěžují, že se na Everest vydává stále více amatérů, cesta na vrchol je přelidněná a tvoří se na ní nebezpečné fronty, píše list The Guardian.

Norští horolezci Christian Elde (37) a Trond Eilertsen (57) popsali, že při svém sobotním závěrečném stoupání na špičku Mount Everestu z posledního výškového tábora strávili plných 2,5 hodiny čekáním ve frontě. Na některých místech prý v sobotu vznikaly doslova chaotické scény, protože v rozmezí několika hodin se na vrchol chtělo dostat 100 lidí. Fronty se podle Norů tvoří v kritických bodech pod nejpříkřejšími a technicky nejnáročnějšími úseky.

"Byli tam jedinci, kteří neměli moc velké zkušenosti s horolezectvím, takže byli na těžkých úsecích pomalí a my museli stát ve frontách. Za špatného počasí by to mohlo být velmi nebezpečné. Dojít na vrchol nám trvalo něco přes deset hodin, přičemž čtvrtinu z toho jsme strávili čekáním," řekl Elde, který pochází z norské metropole Osla a pracuje na částečný úvazek jako horský vůdce.

Elde si všiml, že v základním táboře byli dobrodruzi, kteří se chystali na nejvyšší horu světa, a přitom očividně neuměli používat základní horolezecké náčiní, jako jsou cepíny či mačky.

"Je to náročná hora. Kyslíkové přístroje a fixní lana jsou velkou podporou, ale i tak se pohybujete ve výšce nad 8000 metry a sebemenší chyba může skončit tragédií. Někteří lidé, které jsme potkali, tu rozhodně neměli co dělat," prohlásil Eldeho kolega Eilertsen, kterému se podařilo již pokořit nejvyšší hory všech kontinentů.

Na jaře zkusí horu zdolat 700 lidí

V letošní jarní lezecké sezoně se o zdolání Everestu hodlá podle deníku The Guardian pokusit více než 700 lidí. Někteří z nich tímto činem chtějí oslavit šedesáté výročí prvovýstupu Novozélanďana Edmunda Hillaryho a Nepálce Tenzinga Norkeje na Mount Everest, které připadá na 29. května.

Vnuk Tenzinga Norkeje Taši, který sám na vrcholu stanul již třikrát, souhlasí, že různá úroveň zkušenosti horolezců působí na Everestu napětí. Zdůraznil však, že hora je otevřena každému. "Člověka znechutí, když ho zdržuje někdo nezkušený, ale právo vystoupat na Everest mají všichni," podotkl.

Norský horolezec Elde ovšem přinesl ze své výpravy i dobré zprávy. Vztahy mezi horolezci a šerpy označil všeobecně za "vynikající", navzdory zprávám o nedávné bitce mezi evropskými lezci a nepálskými šerpy přímo na svazích Everestu. Elde rovněž uvedl, že dlouhodobý problém s odpadky na nejvyšší hoře světa, zvlášť pak v základním táboře, se zdá být do značné míry vyřešen.