Příběh se začal psát v roce 1990, kdy byl zavražděn Francis McKinnon. O rok později byl za jeho vraždu poslán do floridské státní věznice, kde si měl odpykat doživotní trest, třiadvacetiletý Thomas Raynard James.

Jsem nevinný, tvrdil celou dobu

Obžalovaného tehdy usvědčilo svědectví lidí, kteří soudu řekli, že McKinnona měl okrást a zavraždit muž jménem Tommy James nebo Thomas James. Soud utvrdila i výpověď nevlastní dcery zavražděného, která uvedla, že byla svědkem vraždy, píše server Unilad.

Zavražděná blogerka Gabby Petitová.
Smrt z milosti? Vrah blogerky Petitové si psal deník, rodina zveřejnila úryvky

Po těchto svědectvích porota dospěla k jasnému názoru a James byl následně odsouzen za vraždu prvního stupně a dostal doživotí. 

Celou dobu tvrdil, že je nevinný. Na spravedlnost si ale musel dlouho počkat. Jeho život se pomalu začal obracet k lepšímu až v roce 2020, kdy jeho přátelé začali shánět peníze na obhajobu.

Během pobytu ve vězení se obrátil i na floridskou neziskovou organizaci The Innocence Project, která se zabývá očišťováním křivě odsouzených. V ní mu ale řekli, že v jeho případu nic nezmůžou. 

Svou nevinu se několikrát pokoušel dokázat také návrhy na obnovení soudního procesu, všechny ale byly dle jeho slov zamítnuty. 

Konečně naděje

Až v roce 2020 přišla naděje v podobě mladé právničky Natalie Figgersové, která měla teprve dva roky po dokončení univerzity a trestní právo ani nebyla její parketa. Přesto se na popud Jamesových přátel rozhodla přečíst si jeho spis. 

„Jakmile jsem viděla důkazy a prošla si celý případ, bylo mi jasné, že došlo k omylu. A byla jsem dost překvapená, že ačkoliv James podal tolik odvolání, soudci to neviděli. Je to nepochopitelné, v podstatě byl odsouzen jen na základě toho, že měl stejné jméno jako údajný vrah. Jak může být někdo neprávem ve vězení jen kvůli jménu? V té době jsem se nezabývala trestním právem, takže jsem si nebyla jistá, jestli bych případ dokázala dotáhnout v Jamesův prospěch, žádní jiní advokáti se ale případu ujmout nechtěli. Takže jsem cítila, že mám tu povinnost,“ řekla advokátka ABC News.

Svědkyně odvolala výpověď

Podle státní zástupkyně okresu Miami-Dade Katherine Fernandezové Rundleové bylo soudu sděleno, že se Jamesovy otisky prstů neshodují s otisky nalezenými na místě činu. V případu také chyběly fyzické důkazy.

Zdroj: Youtube

Podle Rundleové navíc minulý měsíc očitá svědkyně, jejíž výpověď byla rozhodujícím faktorem, který přispěl k tomu, že byl James shledán vinným, svou výpověď odvolala.

Na svobodě

James po propuštění z vězení řekl, že být uvězněn, přestože věděl, že je nevinný, bylo totální mučení. „Je těžké vůbec vyjádřit slovy všechny pocity a myšlenky, s nimiž jsem se musel vyrovnávat za posledních více než třicet let,“ popsal televizi ABC News.

Dodal, že i když prožívat dlouhé roky ve vězení bylo opravdu těžké, nikdy se nevzdal naděje na propuštění.

Sériový vrah Fred West
Rodina jako z hororu. Manželé brutálně znásilňovali a vraždili. I vlastní děti

Jeho právnička Figgersová pro něj nyní požaduje odškodnění v občanskoprávním řízení o neoprávněném uvěznění a jeho rodina pro něj rovněž založila online kampaň na sbírku peněz. „Seznam věcí, o které jsem přišel, je dlouhý. Za sebe bych zmínil to, že jsem ztratil velkou část rodiny, spoustu přátel. A jak se cítím teď když jsem konečně na svobodě? Mé emoce nejdou popsat, protože jich je strašně moc,“ řekl James.

Nevzdal jsem to

„Nikdy jsem nepřestal věřit, protože jsem věděl, že ten den nakonec přijde. Těšil jsem se na něj. Ale emocionálně jsem na to nebyl připraven,“ pokračoval ve svém prohlášení.

Na závěr se zamyslel: „Nespravedlnost vůči komukoli je nespravedlností vůči všem. Takže když lidé, jako jsem já, křičí, nesmeťte jejich slova jen tak ze stolu a automaticky je neoznačujte za viníky.“

James nyní doufá, že o svých zážitcích napíše knihu a stane se výdělečně činným.