Na základě údajů 60 republikánských a demokratických zákonodárců a aljašských úředníků se během své kariéry často uchylovala k nezákonným praktikám typu „krevní msty“. Běžně propouštěla úředníky, kteří s ní nesouhlasili a stírala tak hranice mezi veřejnými a osobními zájmy. Podle mnoha důkazů žije Palinová v představách, že politika je v podstatě lokální a osobní záležitostí.

Znepokojivé informace z kuloárů úřadu přinesl americký list The New York Times.

Ústřední roli při rozhodování guvernérky hraje její manžel Todd Palin, uvádí dále deník. Palin, ačkoliv nemá žádnou funkci ve státní správě, nyní čelí podezření z podílu na propuštění aljašského komisaře pro veřejnou bezpečnost Walta Monegana.

Zákonodárci v pátek upozornili na skutečnost, že Palin hraje hlavní úlohu ve většině sporných případů, které se objevily během vládnutí jeho manželky. „Mí kolegové mě informovali o tom, že (Palin) lobboval za názory guvernérky při zdanění ropných příjmů,“ uvedl Jay Ramras, republikánský předseda právního výboru amerického Kongresu.

„Její vládnutí otevírá mnoho palčivých otázek,“ řekl Steve Haycox, profesor historie na Aljašské univerzitě, který jinak Palinovou oceňuje za postup při řešení ekonomických problémů. Guvernérka se například zasadila o vyšší zdanění ropných společností působících na Aljašce, které ovládají plnou třetinu ekonomiky státu.

Charismatická čtyřiačtyřicetiletá „vůdkyně“, která je zároveň starostkou malého aljašského městečka Wasilla, nyní uplatňuje své manažerské schopnosti v předvolebním boji proti svému úhlavnímu nepříteli. Tím je illinoiský senátor Barack Obama kandidující na post amerického prezidenta za Demokratickou stranu.

Obama zaznamenal rekordní podporu

Demokratický kandidát získal v srpnu od svých příznivců 66 milionů dolarů, čímž překonal všechny předchůdce. Žádnému z nich se nikdy nepodařilo za jediný měsíc získat tolik peněz. Mezi dárci bylo navíc půl milionu lidí, kteří Obamu během jeho kandidatury podpořili vůbec poprvé.

„Na 500 tisíc nových dárců, kteří podpořili Obamovu kampaň, jsou důkazem toho, jak silně chtějí Američané skoncovat se zvláštními zájmy a změnit Washington,“ uvedl David Plouffe, manažer demokratické kampaně.

Její masivní činností se daří demokratům získávat přes internet miliony dolarů. Značné částky poskytli příznivci senátorky Hillary Clintonové, které bývalá první dáma přesvědčila o nutnosti podpořit Obamu na srpnovém konventu strany. Od začátku předvolebního klání přispělo podle Plouffea na zvolení illinoiského senátora více než 2,5 milionu obyvatel Spojených států.