Skupina demonstrantů dokázala prorazit policejní blokádu a pokusila se násilím vniknout do sídla vlády premiéra Ediho Ramy. Agresivní dav házel světlice a další předměty, zničil hlavní dveře vládní budovy a poškodil umělecké na její boční stěně. Dovnitř se však nedostal.

Policie musela proti rozlíceným protestujícím zasáhnout. Během střetů došlo i na použití slzného plynu, podle agentury AP však dosud nebyla hlášena žádná zranění.

Demonstranti v ulicích pochodovali s transparenty, na kterých byly nápisy jako „Tohle je konec zlodějů“ či podobizna albánského premiéra upravená tak, aby připomínala venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Z davu se ozývala hesla jako „Rama musí jít“ a zvuky vuvuzel, tradičního afrického lidového nástroje, který se dostal do povědomí během fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice roku 2010.

Kritika násilí

Shromáždění svolala pravicová Demokratická strana. Její lídr Lulzim Baša agentuře AP sdělil, že jeho podporovatelé chtějí rezignaci vlády. „Musíme obnovit demokracii prostřednictvím parlamentu, který bude zvolený z vůle lidu, nikoli penězi či výhružkami kriminálníků,“ prohlásil politik.

Albánie, která je od roku 2009 členem NATO, podle agentury AP věří, že se jí v letošním roce podaří zahájit vyjednávání o vstupu do Evropské unie. Jednou z hlavních priorit je proto boj s korupcí, která prostupuje napříč politickým spektrem.

Právě Evropská unie v sobotu násilnosti a pokus o prolomení vstupu do vládní budovy odsoudila a vyzvala politické strany v zemi, aby „přijaly nezbytná opatření, která zajistí, že se situace změní v poklidnou a konstruktivní“.

Premiér se omluvil

Albánský ministr vnitra Sandër Lleshaj vyzval politické představitele, aby se od násilí distancovali. V podobném duchu hovořil i prezident Ilir Meta, podle něhož by „občané měli mít právo protestovat, ale zároveň respektovat příslušné instituce“.

Premiér Rama se v sobotu setkal v jihozápadním přístavním městě Vlora se svými voliči v rámci kampaně před regionálními volbami, které se uskuteční v červnu letošního roku. Na svém twitterovém účtu se v souvislosti s demonstracemi omluvil německé umělkyni Carsten Holler, jejíž socha na budově albánské vlády byla zničena.