Mezi asi 3000 účastníky pochodu v Manile byli církevní představitelé, studenti a různá aktivisté. Klimatickým změnám připisují cyklony a další výkyvy počasí, které od nepaměti sužují jejich zemi. Filipíny se podle AFP považují za jednu ze zemí, které globální oteplování nejvíce ohrožuje.

Podobná shromáždění a pochody se ve světě očekávají po celý víkend. Konaly se již také například v Austrálii, Bangladéši, na Novém Zélandu či Japonsku. Lidé se hodlají zasazovat o zlepšení klimatu také v ulicích měst na ostatních kontinentech, například v Londýně či Sao Paulu.

Ve Frankfurtu nad Mohanem protestující na dvě hodiny zastavili vlak, jímž jela na pařížskou konferenci spolková ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Dva z nich se na frankfurtském nádraží připoutali řetězy ke kolejím a dalši sešplhali po lanech na střechy vagonů pravidelného spoje z Berlína do Paříže, řekl mluvčí frankfurtské policie. Dodal, že šest lidí bylo po akci zatčeno a vlak pak pokračoval dál.

Výjimečný stav ve Francii

V Paříži a na dalších místech Francie se žádné povzbuzující ani protestní akce odehrávat nebudou. V rámci výjimečného stavu vyhlášeného po atentátech v Paříži z 13. listopadu jsou demonstrace zakázány. Francouzské úřady před summitem nařídily domácí vězení 24 zeleným aktivistům, u nichž je podezření na násilné chování.

V Paříži bude v pondělí za přítomnosti nejvyšších představitelů téměř všech zemí planety zahájen klíčový klimatický summit, z něhož by měla vzejít dohoda o omezení emisí skleníkových plynů na několik příštích desetiletí. Pařížská konference, na niž je jen novinářů akreditováno zhruba 3000, potrvá do 11. prosince. Konat se bude za mimořádných bezpečnostních opatření, která si vyžádaly nedávné teroristické útoky v Paříži. Českou republiku bude na jednáních na pařížském předměstí Le Bourget zastupovat premiér Bohuslav Sobotka.