S odvoláním na radnice několika obcí o tom ve středu informovala agentura AFP.

Přechodný návrat je možný především pro obyvatele několika čtvrtí ve městech Kawauči, Minamisoma, Naraha a Iitate. Části těchto měst zůstávají více než dva roky po jaderné havárii neobyvatelné kvůli zvýšené úrovni radioaktivního záření a poničené infrastruktuře a lidé se v nich obvykle v noci nesmí zdržovat.

Letos zde ale bude pobyt výjimečně možný, a to v období od 24. prosince až do 7. ledna. Podmínkou je včasné nahlášení pobytu úřadům.

Podle agentury AFP se však nezdá, že by o povolení byl mezi lidmi, kteří od katastrofy nespali doma, přílišný zájem. Podle čtvrtečních zpráv médií o propustku požádalo 1701 osob.

Velmi zvýšené hodnoty radioaktivního záření

Silné zemětřesení z 11. března 2011 u japonských břehů vyvolalo vlnu cunami, která poškodila fukušimskou elektrárnu.Jádra tří ze šesti reaktorů elektrárny Fukušima se z velké části roztavila, když přívalová vlna vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny. Podle míry uniklé radiace byla jaderná havárie nejhorší od výbuchu v Černobylu v roce 1986.

Setrvávání v budovách, které se tehdy nezřítily, může být škodlivé kvůli radioaktivnímu záření, jehož hodnoty by mohly být velmi zvýšené, napsala AFP.