Opoziční Občanská platforma (PO) obvinila PiS, že se pokouší ovládnout ústavní soud svými soudci. Kromě toho prý PiS manipuluje s televizním zpravodajstvím.

Evropská komise už požaduje po polské vládě změny v její politice.

Demonstranti, kteří přijeli z různých částí země, mávali vlajkami Polska a Evropské unie a zpívali národní hymnu. "Jsme pro demokratické Polsko, pro evropské Polsko, pro Polsko, které je hrdé, na to, že má přátele a partnery po Evropě a ne nepřátele, jak je to dnes," řekl vůdce PO Grzegorz Schetyna.

Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski popřel, že by svoboda byla v Polsku ohrožena. "Dnes máme svobodu a účastníci pochodu ve skutečnosti pochodují ve jménu opaku," řekl během návštěvy města Štětín.

Evropská komise má v tomto měsíci představit svou zprávu o situaci v Polsku. Vyzývá v ní polskou vládu, aby se nesnažila ovládnout ústavní soud, což by ohrozilo právní stát. Také uvedla, že nové vládní pravomoci, které umožňují jmenovat ředitele veřejnoprváních televizních a rozhlasových stanic mohou ohrozit hodnoty EU. V rámci Evroipské unie je však zatím nedostatečná podpora trestněprávních opatření proti Polsku

Představitelé PiS mezitím popřeli tvrzení Občanské platformy, že chtějí Polsko vyvést z EU. V březnu se spory mezi polskou vládou a EU prohloubily kvůli opětovnému zvolení bývalého polského předsedy vlády a vůdce Občanské platformy Donalda Tuska za prezidenta Evropské unie.

Kaczynski viní Tuska z "politické odpovědnosti"  za leteckou nehodu v Rusku v roce 2010, která zabila tehdejšího prezidenta Lecha Kaczynského a všech dalších 95 lidí na palubě. Polsko má v příštím roce uspořádat komunální volby. Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly náskok PO před PiS poprvé od roku 2015.