Mnoho truchlících Uzbeků vyprovázelo Karimova na poslední cestě květinami, převážně rudými růžemi, i slzami. "Pořád tomu nemůžu uvěřit. Nevím, co s námi bude. Cítím se ztracený," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel hlavního města, zatímco konvoj černých mercedesů odvážel tělo zesnulého prezidenta na letiště, odkud bylo přepraveno do 300 kilometrů vzdáleného Samarkandu.

Odchod vůdce, který si nevybral žádného jednoznačného následníka, provází nejistota. "Po smrti Islama Karimova může v Uzbekistánu začít dosti nebezpečné období nepředvídatelnosti a nejistoty," varoval předseda zahraničního výboru ruské sněmovny Alexej Puškov.

Pietní obřad v rezidenci hlavy státu zahájil premiér Šavkat Mirzijojev, který byl pověřen uspořádáním pohřbu. To se vykládá jako silný signál, že by se mohl stát příštím nejvyšším představitelem země. Mirzijojev (58) stojí v čele vlády od prosince 2003.

Vlastnímu pohřbu, který se uskutečnil podle muslimských zvyků, předcházela smuteční modlitba. Na zrenovovaném náměstí Registan před jednou z největších středoasijských mešit se jí zúčastnilo několik tisíc věřících, pouze mužů. "Islam Karimov sloužil lidu," zdůraznil duchovní.

Uzbecká vláda v oficiálním prohlášení ocenila zesnulého autoritářského vládce jako vynikajícího státníka, který dosáhl doma i v cizině uznání svou hluboce promyšlenou strategií budování demokratického státu s občanskou společností a tržní ekonomikou.

Třídenní státní smutek

A to byl Karimov z mnoha stran kritizován za kruté potlačování jakéhokoli disentu, poznamenala agentura AP. "Byl znám svou výbušností i sklonem ke krutosti. Jeho vojáci postříleli z kulometů stovky neozbrojených demonstrantů během povstání v roce 2005, věznil tisíce politických odpůrců a jeho přívrženci prý některé odpůrce uvařili zaživa," dodala.

Karimov podle oficiální lékařské zprávy zemřel po mozkové mrtvici v pátek ve věku 78 let.

Podle dokumentu byl Karimov v sobotu 27. srpna v ranních hodinách v bezvědomí převezen do nemocnice. Reanimace trvající 20 minut umožnila obnovit činnost srdce, nicméně prezident musel být v hlubokém bezvědomí napojen na umělé plíce. Vyšetření za účasti neurochirurgů, kardiologů a expertů na resuscitaci z předních klinik Ruska, Německa a Finska, zjistilo mrtvici s masivním krvácením. Během intenzivní terapie ale pacientovi selhávaly další orgány. V pátek 2. září se ve 20:15 (17:20 SELČ) bez ohledu na snahy lékařů zastavilo Karimovovo srdce. Intenzivní pokusy o znovuoživení byly bezvýsledné a ve 20:55 (17:55 SELČ) byla konstatována smrt.

Kvůli prezidentově úmrtí uzbecké úřady v zemi vyhlásily třídenní státní smutek.

Karimovův pohřeb byl bez jeho starší dcery a jejích dětí
Pohřbu uzbeckého prezidenta Islama Karimova v Samarkandu se nezúčastnila jeho starší dcera Gulnara a chyběly i její děti - syn Islam a dcera Iman. Na nepřítomnost blízkých příbuzných na sobotních obřadech upozornila středoasijská regionální tisková agentura Fergana. Gulnara, která se údajně dlouhodobě nachází v domácím vězení, se podle Fergany ani v posledních dnech neobjevila na veřejnosti.

Vynucenou izolaci s ní sdílí Iman, zatímco Islam žije v Londýně.

Zahraniční státníci na pohřbu kondolovali vdově Taťjaně a Karimovově mladší dceři Lole, jakož i premiérovi Šavkatovi Mirzijojevovi, který je pokládán za nejpravděpodobnějšího nástupce zesnulého prezidenta.

"Gulnara Karimovová je de facto v domácím vězení od podzimu 2013, kdy tajné služby informovaly prezidenta, že jeho dcera má veliké politické ambice a chystá se stanout v čele země. Od té doby měla zakázaný internet i jiná spojení s vnějším světem," napsal ruský portál Riafan. A "uzbecký princ" v exilu Islam je podle ruských médií známý jako vášnivý zastánce své matky Gulnary, kterou pokládá za oběť pomluv nepřátel.

Někdejší dravá podnikatelka a vyhlášena krasavice Gulnara bývala dlouho považovaná za budoucí nástupkyni svého otce v prezidentském úřadu. Do nemilosti upadla po konfliktu s vlivným šéfem uzbecké tajné služby Rustamem Inojatovem, který je stále považován za jednoho z klíčových hráčů na domácí politické scéně.