Vzhledem k omezené kapacitě baziliky zajistily úřady přímý přenos smutečního obřadu na osmi velkých obrazovkách. Zatímco přímo v uvnitř mu přihlíželo asi 3500 lidí, v centru města se jich podle Rádia Gdaňska shromáždilo přes 45 tisíc.

Pohřeb sledovali i obyvatelé některých dalších polských měst. Například Poznani, Varšavy či Vratislavy. V celém Polsku od pátečního do sobotního večera platí státní smutek.

Obřad, který organizovalo město Gdaňsk ve spolupráci s Adamowiczovou rodinou, měl některé prvky státního pohřbu. Zúčastnil se ho polský prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki, předseda Evropské rady Donald Tusk i řada dalších polských politiků. A to včetně exprezidentů Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewského a Bronisława Komorowského a tří stovek primátorů a starostů.

Mezi smutečními hosty nechyběl ani německý exprezident Joachim Gauck a primátoři Brém, Hamburku, Lipska a Rotterdamu. Naopak nedorazil předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński, fakticky nejmocnější politik Polska.

Vrah se léčil se schizofrenií 

Adamowicz podlehl v pondělí nad ránem zraněním, která utrpěl, když ho o víkendu na pódiu při charitativní akci pobodal muž identifikovaný polskými médii jako Stefan W. Muž, který se nedávno léčil z paranoidní schizofrenie, po činu neprchl a policie jej zadržela na místě.

Podle rozhlasové stanice RMF FM trval jeho pondělní výslech přes dvě hodiny. K vraždě se nepřiznal a hovořil především o svém pět a půl roku trvajícím pobytu ve vězení, k němuž byl odsouzen za bankovní loupeže. Svůj trest označil za křivdu, kterou dává za vinu tehdejším vládnoucím politikům.

Stefan W. byl za mřížemi od roku 2013 a vězení opustil v prosinci, když nedlouho předtím ukončil léčbu paranoidní schizofrenie.

Bezprostředně po útoku na pódiu prohlásil, že jej ve vězení "mučila" Občanská platforma, strana tehdejšího premiéra Tuska, jejímž členem byl v minulosti také Adamowicz.