Nejméně tři policisté utrpěli zranění. Šlo o největší protestní akce na Slovensku za poslední roky. Konaly se pět týdnů před předčasnými parlamentními volbami.

Demonstrace svolali jejich organizátoři přes internetové sociální sítě v reakci na informace, podle nichž údajně v letech 2005 a 2006 politici i vysoce postavení státní úředníci brali vysoké úplatky. Na aféru, která je označována za největší korupční skandál v zemi a která je provázena spekulacemi o silném vlivu finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy, upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila. Ty se koncem loňského roku ocitly na internetu.

Od účasti na dnešních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíně, Zvolenu, Popradu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo demonstranty ani mrazivé počasí. „Dost bylo goril“, „Gorily do basy“, skandovali lidé na náměstích. Mnozí si donesli vlastní transparenty.

Nejvíce lidí, podle některých odhadů až 10.000 nespoko­jených obyvatel, se sešlo na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání, kde se během sametové revoluce v roce 1989 konaly rozsáhlé protikomunistické protesty. Vpodvečer se dav přesunul k nedalekému úřadu vlády. Demonstranti do jeho areálu házeli vajíčka i banány na znamení nesouhlasu s „gorilami v politice“. Na místě vybuchovaly petardy; světlice podle serveru tvnoviny.sk zranila jednoho policistu.

Těžkooděnci vs. demonstranti

Policejní těžkooděnci se pak u sídla parlamentu střetli s částí demonstrantů, kteří se pokusili prorazit zátarasy a se zahalenými tvářemi začali házet po policistech dlažební kostky. Dva policisté přitom utrpěli zranění.

Premiérka Iveta Radičová v reakci na demonstrace prohlásila, že chápe lidi, kteří se dožadují spravedlnosti. „Chci ujistit, že mě osobně, ale i další politiky, tíží, když neumíme dosáhnout potrestání skutečných viníků,“ citovala slovenská média Radičovou.

Přepisy odposlechů naznačují, že Penta za vysoké úplatky získala vliv na rozhodování slovenského Fondu národního majetku (FNM) i na činnost firem se státní účastí. Penta od začátku pravost přepisů odposlechů popírá. Někteří bývalí policisté ale i ministr vnitra Daniel Lipšic ovšem podotýkají, že minimálně část informací ze spisu je pravdivá.

O politické korupci se chystal ještě před volbami vydat knihu novinář kanadského původu Tom Nicholson. Soud tomu ale dočasně zabránil.

Aféra ovlivnila preference Dzurindovy SDKU-DS, která se v průzkumech veřejného mínění propadá. Donedávna nejsilnější pravicové straně nepomohla prohlášení Dzurindy, že jeho vlády nebyly pod vlivem finančních skupin. SDKU-DS zřejmě ztrácí i kvůli tomu, že Radičová, která je mezi voliči oblíbenější než Dzurinda, v nadcházejících volbách kandidovat nebude.

Spis Gorila není jediným dokumentem, který poukázal na úzké kontakty politiků s podnikateli. Nedávno se na internetu objevil materiál s názvem Sasanka, jenž obsahuje údajné přepisy komunikace mezi šéfem vládní strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli této volbě se koalice koncem roku 2010, tedy jen krátce po svém vzniku, málem rozpadla. Kontakty s Kočnerem Sulík potvrdil.

Čtěte také:Gorila je terčem vtipů, jinak zůstala neviditelná