Hustá mlha zablokovala skupinu 2500 turistů v oblasti městečka Lukly, odkud se na trekové túry vydává každoročně mnoho tisíc lidí. Doposud se soukromými vrtulníky dokázalo do nepálské metropole vrátit 120 lidí.

Mezi turisty, kteří v Lukle (135 kilometrů od Káthmándú) uvízli, je řada Američanů, Britů a Němců. Někteří byli nuceni přečkat další noc na letišti, v hotelových jídelnách či ve stanech.

„Počasí v Lukle se znovu zhoršilo. Viditelnost je téměř nulová a není možné dnes obnovit pravidelné lety,“ uvedl ředitel lukelského letiště.

Armáda doufala, že dokáže uskutečnit lety svých vrtulníků, jež mohou přepravit 30 až 40 lidí najednou. Počasí ale vojenským strojům neumožnilo přistání. Soukromé vrtulníky jsou příliš malé a vejde se do nich jen šest až sedm cestujících.

Mlha by se podle meteorologů měla rozptýlit nejdříve v neděli.

Pokud je počasí příznivé, projde denně v průměru 500 turistů letištěm v Lukle, které má kvůli klimatickým podmínkám pověst jednoho z nejnebezpeč­nějších na světě. Návštěvníci do této části Nepálu míří za osmi ze 14 osmitisícových hor, mezi nimiž je i Mount Everest.