Turecko neopustí turkménskou menšinu žijící v Iráku, prohlásil lídr turecké krajně pravicové Strany národní akce Devlet Bahceli. Informuje o tom agentura Reuters.

"Nejméně pět tisíc nacionalistických dobrovolníků je připraveno a čeká, že se připojí k boji o existenci, jednotu a mír v tureckých městech, v nichž žijí Turkméni, zejména v Kirkúku. Turkméni nejsou sami a bez ochrany. Nikdy je neopustíme a nepřipustíme jejich genocidu nebo vyhnání z domovů.  Naše rozhodnutí je konečné, náš postoj je jasný, naše slovo je náš závazek," prohlásil Bahceli.

Bahceliho krajně pravicová strana není členem turecké vlády a neurčuje tureckou politiku, ale její neochvějně nacionalistická agenda odráží názory té části turecké společnosti, která se staví ostře proti myšlence nezávislého Kurdistánu a podporuje irácké Turkmény, upozorňuje Reuters.

Iráčtí Turkméni jsou turkickou etnickou skupinou obývající především severní Irák, která povětšinou tíhne k tureckému dědictví a identitě, sdílí s Tureckem úzké kulturní vazby a tvoří po Arabech a Kurdech třetí největší etnickou skupinu v Iráku. 

Kirkúk, nacházející se v severovýchodní části Iráku na hranici mezi arabskou částí země a Kurdistánem, je jedním z největších iráckých měst, které v současnosti spadá de facto pod vládu Kurdistánu. Město, v němž žijí Kurdové, Arabové i Turkméni, řídí od roku 2014 ozbrojené kurdské milice (kurdští pešmergové) a vláda kurdské autonomní oblasti je tento týden zahrnula do referenda o nezávislosti Kurdů v severním Iráku. Referendum odmítla jak irácká vláda, tak Turecko.

Irácký parlament vyzval ve středu iráckého premiéra Hajdara Abádího, aby poslal do severního Iráku vojáky, kteří by převzali kontrolu nad ropnými ložisky v okolí Kirkúku, čímž se zvýšila možnost vojenského střetu v regionu.

Turecko má největší kurdskou menšinu v celém regionu a obává se, že referendum v severním Iráku podpoří separatistické kurdské hnutí na jihovýchodě Turecka, kde Kurdové už tři desítky let vedou povstání proti turecké vládě.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu tento týden varoval, že Ankara vojensky zasáhne, jestliže někdo napadne turkménskou menšinu v Iráku.