"Je to asi největší olivovník na světě, v obvodu má 10,2 metru," říká s hrdostí. Podle dendrometrie, tedy měření stáří stromů, je tomuto olivovníku více než 1000 let a zasazen byl v době, kdy provincie Castellón na východě Španělska patřila k oblasti Al-Andalus spravované muslimským emírem.

Čtěte také: Turisté ve Španělsku lámají rekordy

Amador Peset dohlíží na 106 "památek" jako je tato: pečlivě jim čistí větve a zbavuje je plevele, který jim saje mízu jako upír. Bez lidské péče by totiž olivovník zhynul, protože plevel vyjídá a vysušuje strom, dokud ho nezabije, říká Peset.

Pětasedmdesátiletý zemědělec Joan Porta vysvětluje, že ještě před několika lety tyto stromy sloužily jen jako orientační body v hájích mandlovníků a ovocných stromů v regionu, kde se pěstuje také víno a obilí. Využívaly se jako otop na farmách.

"Dnes si uvědomujeme, že to jsou tisícileté stromy," říká a ukazuje na krále ve svém poli, olivovník La Farga del Arion. Tomuto stromu je podle datování madridské Polytechnické univerzity 1702 let. Byl zasazen v roce 314, za římského císaře Konstantina.

Olivovníky, které jsou rozšířené v celém Středomoří, pokrývají ve Španělsku plochu 2,5 milionu hektarů. To je čtvrtina celkové plochy, která je ve světě osázená olivovníky.

Agronomka z Córdobské univerzity Concepción Muňozová procestovala celé Španělsko, aby sestavila jejich katalog. "Olivovník patří k těm stromům, které jsou velmi staré. Mají neuvěřitelnou odolnost," citovala ji agentura AFP.

Ochrana dědictví

Nicméně tisícileté olivovníky ve Španělsku jsou ohroženy. Nejhorší to bylo na počátku tisíciletí. "Lidé byli svědky toho, jak byly některé stromy vytrhávány s kořeny a na kamionech odváženy," říká Maria Teresa Adellová, která spravuje společenství 27 obcí Taula de Senia ve Valencii, Katalánsku a Aragonii, které se rozhodly toto dědictví zachránit. Vytržené stromy byly prodávány jako dekorace.

Od té doby obchod s olivovníky prudce klesl, protože si lidé uvědomili, že jde o národní poklad, uvádí César Javier Palacios, mluvčí nadace na ochranu životního prostředí Félixe Rodrígueze de la Fuente.

Zahraniční zahrádkářství ale na internetu stále nabízejí "majestátní tisícileté" olivovníky. To je i případ podniku Todd's Botanics v Británii, který nabízí španělské stromy za 3500 liber (110.000 Kč).

Například francouzský vinařský magnát Bernard Magrez si vysadil na svých vinicích desítku stromů starých 1015 až 1860 let, které získal v roce 2011 při dosud největší dražbě tisíciletých olivovníků.

Ze 44 exemplářů prodávaných při této dražbě byly některé přiklepnuty za více než 60.000 eur (1,6 milionu Kč). Ty, které neskončily u Bernarda Magreze, obohatily jednu "obrovskou sbírku" na Blízkém východě.

Čtěte také: Česká krajanka: Uprchlíci si na Lesbu dělají z olivovníků ohníčky

Aby společenství Taula de Senia nejstarší stromy ochránilo, spočítalo je: je jich celkem 4900. Jde o největší koncentraci tisíciletých olivovníků na světě. Od roku 2006 zakázala Valencie vytrhávat stromy s obvodem větším než šest metrů.

Taula de Senia podporuje i produkci oleje z tisíciletých olivovníků při respektování pravidel kvality, jež zajišťuje oleji aroma a jemnost. Litr tohoto oleje se na místě prodává asi za 18 eur (490 Kč), v Barceloně za 40 eur (1100 Kč) a v Číně až za 90 eur (2400 Kč).

Peset dnes jedná s čínskými podnikateli, kteří jsou ochotni objednat si 1000 lahví po 100 mililitrech pro kosmetické účely.