"Prezident, pro kterého musejí američtí občané hlasovat, není hloupá Hillary, která přislíbila uzpůsobit íránský model k řešení jaderného sporu na Korejském poloostrově, ale Trump, který se vyslovil pro přímý rozhovor se Severní Koreou," píše DPRK Today. Portál v případě Clintonové nepoužil její příjmení, ale pouze křestní jméno.

Severokorejské média v obou případech tento týden zmínila, že Trump jako prezident chce přehodnotit rozmístění amerických vojáků v Jižní Koreji a že nevyloučil ani jejich případné stažení. Miliardář rovněž prohlásil, že je ochoten v případě svého zvolení jednat se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Neměl bych problém s ním mluvit," uvedl Trump v květnovém rozhovoru s agenturou Reuters. V březnovém interview s listem The New York Times zase řekl, že Japonsko s Jižní Koreou by měly Spojeným státům platit za to, že USA mají v obou těchto asijských zemích rozmístěno celkem zhruba 78.000 vojáků.

Pchjongjang označuje tyto americké vojáky za možné agresory a v jejich přítomnosti vidí přímou hrozbu pro svou bezpečnost. Podle agentury AP by Severní Korea přímé rozhovory s Washingtonem uvítala, zřejmě i k uzavření mírové smlouvy, neboť korejská válka v roce 1953 skončila pouze příměřím. Přímé rozhovory by ale také mohly posloužit jako prostředek k oficiálnímu mezinárodnímu uznání za jadernou velmoc.

Trump již podle propočtů AP může počítat s automatickou prezidentskou nominací strany, neboť si zajistil podporu více než 1237 potřebných delegátů. Podle aktuálních odhadů jich má nyní o dva více. Oficiálně o nominaci rozhodne až červencový sjezd Republikánské strany. Předpokládá se, že v listopadových volbách se Trump střetne s demokratickou favoritkou Clintonovou.