Guaidó dnes vyzval k přitvrzení přístupu vůči Madurovi, neboť tolerance vůči němu by "mohla ohrozit stabilitu celého regionu". Část předních představitelů venezuelské opozice před jednáním vyhlašovala, že chce přesvědčit Spojené státy a další země, aby k Madurovu odstranění použily sílu. Zástupci Brazílie, Kolumbie či Peru však dávali najevo, že ačkoli tvrdší přístup je na místě, vojenskou intervenci vylučují.

Ranění ve Venezuele
Dva mrtví a stovky zraněných. Pokus o doručení pomoci do Venezuely selhal

Politici desítky zemí se sešli dva dny poté, co venezuelská armáda na Madurův rozkaz nevpustila do země zahraniční humanitární pomoc a při zásazích jednotek věrných dosavadnímu prezidentovi zemřeli nejméně čtyři lidé.

Pence dnes v Bogotě zopakoval své dřívější tvrzení, že "všechny možnosti jsou na stole", a řekl, že USA stojí po víkendových událostech za Guaidóem ještě pevněji.

Obyvatelé Venezuely vyrazili do ulic na protest proti prezidentu Madurovi
Spor u venezuelských hranic pokračuje. Do Kolumbie již přeběhlo jedenáct vojáků

Ostatní země regionu by podle něho měly zavést postihy vůči venezuelskému státnímu ropnému průmyslu. Všechen majetek, který v jejich zemích případně venezuelská vláda má uložen, by měly tyto státy dát k dispozici Guaidóovým lidem, dodal Pence.

Spojené státy uvalily první sankce

Americké ministerstvo financí dnes uvalilo sankce na čtyři guvernéry venezuelských pohraničních států, v nichž v sobotu armáda zasahovala proti lidem snažícím se pomoci kamionům s humanitární pomocí z Brazílie a Kolumbie přes uzavřenou hranici.

Demonstrace ve Venezuele
Venezuelané se shromažďují u hranic. První kamion s pomocí se už dostal do země

Právě armáda a především důstojníci jsou pro změnu režimu ve Venezuele klíčoví. Zatím se je ale opozici nepodařilo přimět, aby se přidali na její stranu, i když už jim v lednu slíbila amnestii.

Nicméně o víkendu přeběhlo do Kolumbie na 160 venezuelských vojáků, kteří poté přísahali loajalitu Guaidóvi. Dnes informovala opozice o dalších nejméně pěti přeběhlých vojácích.

Washington by podle agentury Reuters chtěl v úterý na zasedání RB OSN prosadit rezoluci vyzývající k uspořádání nových prezidentských voleb v jihoamerické zemi. Očekává se však, že pokud dojde k hlasování, bude proti Rusko, které stejně jako Čína Madurův režim podporuje. Moskva a Peking přitom patří k pěti stálým členům Rady bezpečnosti, kteří mají právo veta.

Elitní venezuelská policejní jednotka FAES
Po Brazílii Kolumbie. Venezuelská vláda nařídila částečné uzavření tamní hranice