Guaidó dnes vyzval k přitvrzení přístupu vůči Madurovi, neboť tolerance vůči němu by "mohla ohrozit stabilitu celého regionu". Část předních představitelů venezuelské opozice před jednáním vyhlašovala, že chce přesvědčit Spojené státy a další země, aby k Madurovu odstranění použily sílu. Zástupci Brazílie, Kolumbie či Peru však dávali najevo, že ačkoli tvrdší přístup je na místě, vojenskou intervenci vylučují.

Politici desítky zemí se sešli dva dny poté, co venezuelská armáda na Madurův rozkaz nevpustila do země zahraniční humanitární pomoc a při zásazích jednotek věrných dosavadnímu prezidentovi zemřeli nejméně čtyři lidé.

Pence dnes v Bogotě zopakoval své dřívější tvrzení, že "všechny možnosti jsou na stole", a řekl, že USA stojí po víkendových událostech za Guaidóem ještě pevněji.

Ostatní země regionu by podle něho měly zavést postihy vůči venezuelskému státnímu ropnému průmyslu. Všechen majetek, který v jejich zemích případně venezuelská vláda má uložen, by měly tyto státy dát k dispozici Guaidóovým lidem, dodal Pence.

Spojené státy uvalily první sankce

Americké ministerstvo financí dnes uvalilo sankce na čtyři guvernéry venezuelských pohraničních států, v nichž v sobotu armáda zasahovala proti lidem snažícím se pomoci kamionům s humanitární pomocí z Brazílie a Kolumbie přes uzavřenou hranici.

Právě armáda a především důstojníci jsou pro změnu režimu ve Venezuele klíčoví. Zatím se je ale opozici nepodařilo přimět, aby se přidali na její stranu, i když už jim v lednu slíbila amnestii.

Nicméně o víkendu přeběhlo do Kolumbie na 160 venezuelských vojáků, kteří poté přísahali loajalitu Guaidóvi. Dnes informovala opozice o dalších nejméně pěti přeběhlých vojácích.

Washington by podle agentury Reuters chtěl v úterý na zasedání RB OSN prosadit rezoluci vyzývající k uspořádání nových prezidentských voleb v jihoamerické zemi. Očekává se však, že pokud dojde k hlasování, bude proti Rusko, které stejně jako Čína Madurův režim podporuje. Moskva a Peking přitom patří k pěti stálým členům Rady bezpečnosti, kteří mají právo veta.