Informovala o tom agentura Reuters.

Premiér Abe je dnes na návštěvě v elektrárně, kterou v březnu 2011 poničilo mohutné zemětřesení a cunami. Tehdy se ve Fukušimě roztavila jádra tří reaktorů. Od neštěstí, které bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, se zařízení potýká s problémy.

Návštěva Abeho v elektrárně je vnímána jako snaha japonské vlády ukázat odhodlání řešit fukušimskou krizi, kterou v poslední době zhoršily úniky radioaktivní vody. Předseda japonské vlády dnes řekl provozovateli elektrárny, společnosti TEPCO, aby problém s únikem vody vyřešila do konce března 2014.

Dojde i na nepoužívané reaktory

Premiér při dnešní prohlídce elektrárny firmě TEPCO rovněž nařídil, aby přistoupila k demontáži dvou reaktorů, které byly při katastrofě poškozeny jen mírně a zatím zůstávaly mimo provoz.

O likvidaci ostatních čtyř vážně poškozených reaktorů, včetně tří, v nichž se roztavilo jádro a unikla z nich do okolí radioaktivita, bylo rozhodnuto už dříve. Japonský tisk před časem odhadl, že realizace tohoto záměru potrvá tři desítky let a bude stát kolem 12 miliard dolarů (asi 228 miliard Kč).