Japonská veřejnoprávní televize NHK odvysílala záběry na plameny vycházející z boku letadla společnosti Japan Airlines na přistávací dráze. Další video zachycovalo hasiče bojující s ohněm, který se rozšířil téměř na celé letadlo.

Letoun společnosti Japan Airlines začal hořet po přistání na tokijském letišti Haneda. Na ranveji došlo ke srážce s letadlem pobřežní stráže. „Japonská pobřežní stráž uvedla, že její letadlo, o kterém se předpokládá, že se srazilo s dopravním letadlem, bylo na cestě na letiště Niigata, aby dopravilo pomoc na zemětřesením zasažený poloostrov Noto,“ píše agentura Reuters.

Podle mluvčího Japan Airlines byl požárem postižen let 516 z ostrova Hokkaidó. Přeživší uvedli, že krátce po přistání ucítili náraz do letadla a vnitřní prostory zaplnil kouř. Všech 367 cestujících a 12 členů posádky se povedlo zachránit, letadlo opustili po spuštěné evakuační skluzavce. Nejméně 17 lidí utrpělo zranění, čtyři skončili v nemocnici, nikdo ale není v ohrožení života.

| Video: Youtube

Hasičům hašení požáru letounu Airbus A350 zabralo více než šest hodin. Agentura AP píše, že je to první případ, kdy byl stroj tohoto typu vážně poškozen. Francouzská společnost Airbus letadlo japonským aeroliniím dodala koncem roku 2021.

Posádka dostala povolení k přistání

Představitelé Japan Airlines dnes na tiskové konferenci řekli, že manévr, kterým se letadlo přiblížilo k ranveji a přistálo na ní, byl normální. Před přistáním posádka dostala z kontrolní věže povolení k přistání a potvrdila ho.

Po srážce začal hořet i stroj pobřežní stráže, který se chystal dopravit do prefektury Niigata vodu a jídlo pro lidi postižené ničivým pondělním zemětřesením. Pilotovi se z hořícího stroje podařilo uniknout, je však zraněný. Pět dalších členů posádky při nehodě přišlo o život.

Všechny ranveje na letišti Haneda, které patří k nejvytíženějším v Japonsku, byly na několik hodin uzavřeny. Ministr dopravy Tecuo Saitó řekl, že příčina nehody není známá a že vyšetřování, které vede úřad pro bezpečnost v dopravě, policie a další státní orgány, bude pokračovat. Tokijská policie uvedla, že případ vyšetřuje kvůli podezření ze zanedbání služebních povinností vedoucí ke zranění a smrti.

Premiér Fumio Kišida ujistil, že úřady se snaží dělat vše pro to, aby tato kolize neměla vliv na dodávky pomoci do oblastí ve středním Japonsku zasažené zemětřesením.