Návštěva veřejných záchodků, zejména pak těch, které se nacházejí v parku, s sebou podle autorů projektu The Tokyo Toilet, který stojí za vznikem transparentních toalet, nese dvě hlavní otázky. A to: Budou čisté? Je již někdo uvnitř?

Strašidelný dům v japonském Tokiu
Zábava během koronaviru. V Tokiu vznikl světový unikát, prožijete vlastní horor

Odpovědí na obě má být unikátní design, za nímž stojí společnost Shigeru Ban Architects. Přes skleněné stěny toalety je za normálních okolností vidět dovnitř, to se však změní v okamžiku, kdy jsou dveře místnosti zevnitř zamknuty. V tu chvíli se totiž stěny zneprůhlední, aby návštěvníkovi poskytly potřebné soukromí. 

"Toto řešení umožňuje i zvenčí zjistit, jestli jsou toalety čisté a zda je někdo zrovna nepoužívá," zdůraznili autoři projektu. "Za tmy navíc fungují jako jakási lucerna a ozáří část parku," dodali. 

Zářivě bílá a chrom 

Toalety, jejichž interiér v sobě snoubí zářivě bílou barvu a chrom, si na nedostatek zájmu nemohou stěžovat. Součástí jejich nesporného kouzla přitom je, že jejich případný návštěvník nepozná, zda je dovnitř stále vidět, či nikoli. „Po vstupu do místnosti se proto raději ujistěte, že jste se skutečně zamkli,“ upozorňuje server americké televize CNN.

Zdroj: Youtube

Podle stejného zdroje již došlo k několika „nehodám“, při nichž návštěvník zřejmě přehlédl zámek, který je umístěný poměrně daleko pod klikou, a pro kolemjdoucí se tak stal zdrojem neskrývaného pobavení.

Na Floridě vzniká nový luxusní Hard Rock Hotel. Vybudován bude ve tvaru obrovské kytary
Skleněná kytara. Na Floridě vzniká pompézní hotel, lidé ho přirovnávají k peklu

Dvojice transparentních záchodů je součástí rozsáhlého projektu Tokyo Toilet, za nímž stojí nezisková organizace Nippon, která oslovila šestnáct známých japonských designérů, a dala tak vzniknout sedmnácti novým veřejným toaletám v oblasti Šibuja, zřejmě nejrušnější čtvrti Tokia.

Mylné představy 

„Japonci se veřejných toalet často straní, protože je považují za tmavé, špinavé, strašidelné a zapáchající. Často se ale jedná o mylné představy – a abychom to dokázali, rozhodli jsme se ve spolupráci s místními úřady zrekonstruovat sedmnáct veřejných toalet, které se nachází ve čtvrti Šibuja,“ citovala CNN z tiskové zprávy organizace.

Podívejte se na další neobvyklé stavby: 

V současnosti bylo otevřeno pět z těchto veřejných záchodů, dalších dvanáct by mělo být zprovozněno do léta příštího roku.

Kromě transparentních toalet jsou již nyní v provozu i „říční chata“ oceňovaného interiérového designéra Masamichiho Katajamy, „chobotnice“ architekta Fumihika Makiho, držitele prestižní Pritzkerovy ceny, které stojí uprostřed dětského hřiště, a červené záchodky inspirované japonským uměním přeloženého balícího papíru origata.