„Více než kdy jindy nyní potřebujeme úctu jeden k druhému a úctu k zájmům toho druhého,“ prohlásila německá kancléřka během svého úterního projevu ve Štrasburku s tím, že „tolerance je duší Evropy“. Podle Merkelové je totiž právě solidarita založená na toleranci předpokladem jakéhokoli fungujícího společenství.

Velký prostor Merkelová věnovala otázce společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Nejprve totiž poznamenala, že by Evropané „měli pracovat na vizi“ skutečné evropské armády, jež by však nebyla konkurencí jednotek NATO. Později se zmínila i o nutnosti společné politiky vývozu zbraní a o tom, že aby Evropa zůstala ve světovém měřítku konkurenceschopná, musí se soustředit na inovace.

V závěru svého vystoupení pak německá kancléřka uvedla, že přístup členských států k otázce uprchlictví a migrace stále není tak jednotný „jak by se přála“. Zdůraznila sice, že je nutné „hledat společné cesty“ v humanitární oblasti, ale zároveň označila za přínos shodu na nutnosti společné ochrany hranic. „Evropa nesmí propásnout svou šanci na boj s nacionalismem,“ uzavřela Merkelová své vystoupení.

Trump evropskou armádu kritizoval

K vybudování společné evropské armády vyzval minulý týden během své cesty po východě a severu Francie tamní prezident Emmaneul Macron. V rozhovoru poskytnutém stanici Evrope 1 totiž uvedl, že je třeba, aby se Evropa dokázala ubránit sama, „aniž by jen závisela na Spojených státech“. Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby „proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům“.

Macronův záměr ovšem opakovaně kritizuje jeho americký protějšek Donald Trump.  "Emmanuel Macron navrhuje vybudování vlastní armády na ochranu Evropy proti USA, Číně a Rusku. Ale za první a druhé světové války to bylo Německo - jaké to mělo důsledky pro Francii? Začali se v Paříži učit německy, než přišly USA," uvedl současný šéf Bílého domu a vyzval Francii, aby "platila za NATO".