Nejméně 11 lidí zahynulo v Tennessee, devět v okrese McNairy u hranic s Mississippi a dva v domě, na který spadl strom v Memphisu. Pět lidí zemřelo v Arkansasu, čtyři v Illinois a tři v Indianě. Další oběti registrují úřady států Mississippi, Alabama a Delaware.

Server ABC News napsal, že škody způsobené tornády, která značnou část USA zasáhla v pátek a v sobotu, hlásí celkem 60 míst v osmi amerických státech.

Obyvatel Rolling Forku se probírá hromadami trosek po tornádu, 25. března 2023
Tornádo způsobilo v Mississippi spoušť. Biden vyhlásil stav katastrofy

Prezident Joe Biden v neděli vyhlásil stav významné katastrofy pro stát Arkansas, čímž pro obnovu a opravy ve státě uvolnil federální finanční i jinou pomoc. „Zatímco zprávy o škodách teprve přicházejí, víme, že rodiny napříč Amerikou truchlí nad ztrátou svých blízkých a s napětím čekají na zprávy o jiných, kteří bojují o své životy, a probírají se troskami svých domovů a obchodů,“ uvedl Biden.

Americká média také hojně informovala o zřícení střechy divadla při metalovém koncertu ve městě Belvidere na severu Illinois. V troskách zemřel jeden muž a dalších 40 lidí utrpělo zranění, pět z nich vážná. Na koncertu bylo podle agentury Reuters celkem na 260 lidí.

Následky tornáda, které se prohnalo městem Little Rock v americkém Arkansasu 31. března 2023.Následky tornáda, které se prohnalo městem Little Rock v americkém Arkansasu 31. března 2023.Zdroj: ČTK

Kvůli bouřím se ocitly po celých Spojených státech také desítky tisíc lidí bez elektřiny. Meteorologové očekávají, že se bouře budou přesunovat směrem do východní třetiny USA, kam mohou přinést větry až o rychlosti 100 kilometrů v hodině.

Varování meteorologů trvá 

Varování Národní meteorologické služby (NWS) a jejích místních poboček v neděli platí v částech Texasu a Oklahomy na jihu USA. Krupobití, silný vítr i tornáda se však mohou podle meteorologů vyskytnout i v oblastech údolí řek Tennessee a Ohio, které už tornádům čelily v uplynulých dnech.

Americký stát Mississippi zasáhly bouře i tornáda
Americké Mississippi zasáhly bouře i tornáda. Zemřelo nejméně 26 lidí

Už minulý týden zasáhlo jih USA ničivé tornádo. Ve státu Mississippi kvůli tomu zahynuly více než dvě desítky lidí. Aktuální podmínky jsou podle meteorologů podobné těm z minulého týdne. Místa zasažená tornádem v Mississippi v pátek navštívil Biden s manželkou Jill.