Na funkci šéfa MMF si tradičně dělá nárok Evropa. Ministři financí EU začátkem července podpořili bývalého francouzského ministra financí Dominiqua Strausse-Kahna (58).

Tošovský by politickou podporu z Česka zřejmě nezískal. "Pan Tošovský není kandidátem České republiky. Budeme ctít závěry Rady ministrů hospodářství a financí EU, která nominovala pana Strausse-Kahna," řekl serveru Aktuálně.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Volba nového šéfa MMF se uskuteční kvůli odstoupení Španěla Rodriga Rata. Ten post zastává od roku 2004 a jeho funkční období by trvalo do roku 2009. Rato se však z osobních důvodů rozhodl rezignovat. Rada MMF již dříve uvedla, že přijme nominaci od kterékoli ze 185 členských zemí a předložené kandidáty posoudí v září. Během října potom bude z uchazečů vybrán nový ředitel MMF. Za kritéria pro úspěšného kandidáta označila zkušenost v ekonomické politice a manažerské a diplomatické schopnosti.

MMF nemá žádné psané pravidlo, podle něhož by měl být ředitelem Evropan; podle tradice z dob zakládání mezinárodních finančních institucí na konci druhé světové války však patří tento post Evropě, zatímco šéfem sesterské Světové banky bývá Američan.

Podpora EU pro kandidaturu francouzského socialisty je vítězstvím francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, proti kandidatuře Francouze a pro otevřenou volbu v rámci celého MMF se stavěla Británie. Londýn i přes dohodu v EU dává najevo, že hodlá podporovat požadavky rozvojových zemí na otevřený výběr.

Tošovský nyní žije ve Švýcarsku, kde šéfuje Institutu pro finanční stabilitu, což je součást světové Banky pro mezinárodní platby. Guvernérem ČNB se poprvé stal v lednu 1993 a tuto funkci zastával do prosince 1997. Tehdy jej prezident Václav Havel odvolal, aby ho od ledna do července 1998 pověřil vedením vlády. Do křesla šéfa ČNB usedl Tošovský na šest let v červenci 1998.

Letos v únoru Mladá fronta Dnes uvedla, že spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Tošovský to popřel.