„Desítky lidí, které právě tančily, byly v neděli ráno zavaleny padající zdí a střechou hotelu Alhambra ve městě Abancay na jihu Peru,“ uvedl šéf místní civilní obrany Jorge Chávez. Z trosek bylo podle něj vytaženo nejméně třicet zraněných, kteří byli převezeni do nedaleké nemocnice.

Záchranáři nepřestávají s pátráním v troskách, kde by se stále mohli nacházet lidé. Svatby se podle místních médií účastnilo více než 100 hostů a zhruba polovina z nich se nacházela v blízkosti zřícené zdi. Starosta města Guido Chahuaylla uvedl, že záchranáři udělají maximum pro vysvobození všech, kteří zůstali v troskách uvězněni. 

Sesuv půdy

Příčiny tragédie dosud nejsou jasné a jsou předmětem vyšetřování. Britský deník Standard však s odkazem na peruánské úřady uvedl, že zhroucení stavby mohl zavinit sesuv půdy zaviněný obdobím prudkých dešťů. 

Hotel Alhambra se podle státní agentury Andina nachází v blízkosti prudkého svahu. Sesuv půdy tak s největší pravděpodobností strhl zeď, která měla budovu chránit před bahnem a kamením a ta následně poškodila nosnou stěnu stavby.

Období dešťů

Jihoamerická země se v současné době potýká s obdobím vydatných dešťů, které bude podle národního meteorologického a hydrologického úřadu (Senamhi) trvat nejméně do čtvrtka 31. ledna. Silné srážky se očekávají v 19 regionech Peru a podmáčená půda by mohla hrozit sesuvy.

V centrálních a jižních horách podle Senamhi napadne mezi 15 a 20 milimetry srážek. V nadmořských výškách přesahujících 3000 metrů nad mořem očekávají meteorologové krupobití a v polohách nad 3800 metrů husté sněžení.