Devítičlenný tým složený z pěti jihokorejských horolezců a čtyř nepálských průvodců zasáhla bouře v základním táboře při pokusu o zdolání 7193 metrů vysokého vrcholu Mount Gurja. Záchranný vrtulník potvrdil, že se v ruinách tábora nachází osm lidských těl. Vzhledem k povětrnostním podmínkám však nemohl na místě zůstat.

Osud devátého člena výpravy je prozatím neznámý, podle záchranářů však není pravděpodobné, že by byl ještě naživu. „Předpokládáme, že k incidentu došlo kvůli sněhové bouři. Stromy byly polámané a stany neprosto zničené. Dokonce i těla byla rozeseta po okolí,“ řekl agentuře AFP policejní mluvčí Sailesh Thapa.

Smrt rekordmana

Organizátoři expedice alarmovali úřady poté, co se skupinou horolezců ztratili kontakt na téměř 24 hodin. Základní tábor leží ve výšce 3,5 tisíce metrů a je zhruba den cesty vzdálený od nejbližší vesnice. Kvůli nepříznivému počasí není možné, aby na místě zasáhl vrtulník, záchranáři se proto na místo neštěstí vydali pěšky.

Podle místních médií je mezi mrtvými i slavný jihokorejský horolezec Kim Čchang-ho, který je držitelem světového rekordu v nejrychlejším zdolání všech 14 světových „osmitisícovek“ bez použití kyslíkových přístrojů.