„Zemřelí byli součástí skupiny dvanácti osob, včetně dvou průvodců, kteří od 30. srpna lezli na sopku Ključevskaja v severovýchodní oblasti ruského poloostrova Kamčatka,“ uvedla ruská státní tisková agentura RIA Novosti.

Sopka Ključevskaja je s výškou 4 750 metrů jednou z nejvyšších aktivních sopek na světě.

Ruské ministerstvo pro civilní obranu, mimořádné události a pomoc při katastrofách sdělilo podle CNN v neděli státním médiím, že skupina speciálně cvičených záchranářů stoupá k přeživším, kteří jsou rozděleni do různých skupin mezi táborem ve výšce asi 3 300 metrů a vyšší polohou na sopce ve výšce více než 4 150 metrů.

Zdroj: Youtube

Nepovedené pokusy o záchranu

V neděli ještě žilo více členů výpravy. „Záchranáři doufají, že do půlnoci dosáhnou základního tábora a druhý den ráno za úsvitu budou pokračovat vzhůru,“ uvedlo o víkendu ministerstvo. Postup záchranářů však ztěžovalo zrádné a nepředvídatelné počasí se silným větrem, velmi nízkými teplotami a sněhem ve velkých nadmořských výškách.

Nebylo tedy jisté, zda se záchranné týmy dostanou k členům výpravy včas. „Výsledek pátrací a záchranné operace závisí na počasí, mracích popela na svazích, tání ledovců, bahenních proudech a skalním řícení,“ vysvětlilo ministerstvo.

V Kyrgyzstánu není tání ledovců nic zvláštního. Jde ovšem o velmi nebezpečný úkaz.
Britský turista natočil sesuv ledovce v Kyrgyzstánu. Vyvázl o kousek

Pokusy o záchranu uvězněných na sopce byly neúspěšné. Záchrannou akci v neděli, kdy se pět pět členů zřítilo ze skály, zmařil silný vítr, který zabránil vrtulníku, aby na sopce přistál.

„Do pondělního rána zahynuli další čtyři lidé,“ uvedl pro agenturu RIA Novosti místopředseda ruské vlády pro Kamčatku Roman Vasilevskij.

Tři přeživší

Další pokus o záchranu se ale podle deníku The Guardian záchranářům nakonec podařil. „Vrtulník ministerstva pro mimořádné situace za pomoci záchranářů naložil tři zraněné turisty, které přepravil do nejbližšího obydleného místa, vsi Ključi,“ citovala agentura TASS zprávu ministerstva.

Lavina. Ilustrační snímek
Horolezci přežili lavinu. Zakopali se vedle balvanu a jedli müsli tyčinky

„Ministr pro mimořádné situace pro region, kde se sopka nachází, spustil  v souvislosti s touto tragédií informační linku pro příbuzné horolezců“, řekl mluvčí ministerstva pro RIA Novosti. Podle agentury RIA bylo v tomto případu záhajeno řízení, které má prověřit přesné příčiny úmrtí horolezců.

Ključevskaja je mezi sto šedesáti sopkami, jejichž zasněžené vrcholy se tyčí nad poloostrovem Kamčatka, tou nejvyšší. Je součástí seznamu světového dědictví UNESCO, a to kvůli svým výjimečným přírodním krásám.

Záchranáři v souvislosti s poslední tragickou událostí varují, že hory, jejichž povrch je tvořen sopečnými horninami smíšenými se sněhem a ledem, jsou, i vzhledem ke své nadmořské výšce a riziku sopečné erupce, pro horolezce obzvláště nebezpečné.