Podle ruského serveru Fontanka navštívil Fedotov Českou republiku společně s dalším podezřelým Rusem, Alexandrem Miškinem (známým též pod smyšleným jménem Alexandr Petrov).

Fedotov rovněž v letech 2016 až 2018 opakovaně pobýval ve Velké Británii. Z dostupných záznamů přitom vyplývá, že letos zemi opustil ve stejný den jako Miškin a Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov), tedy 4. března, kdy byli někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija nalezeni v kritickém stavu na lavičce v Salisbury. Podezřelá je i skutečnost, že Fedotov používal cestovní pas s číslem blízkým dokladům Miškina a Čepigy.

Obvinění Alexander Petrov a Ruslan Boširov
Ruští agenti ze Salisbury navštívili Česko. Skripala sledovali roky

Sergej Fedotov se ideálně hodí pro roli třetího podezřelého, upozorňuje server Fontanka. Údajný Fedotov totiž v Rusku nevlastní žádnou nemovitost, mobilní telefon, ani jiný majetek a nemá založeny účty na sociálních sítích. Podle portálu je proto pouze otázkou času, než vyšetřovatelé odhalí jeho skutečnou identitu.

Spiknutí za účelem vraždy

Rus vystupující pod jménem Alexander Petrov byl již dříve identifikován jako „lékař ve službách vojenské rozvědky GRU“ Alexandr Miškin. Druhý podezřelým, vystupujícím pod jménem Ruslan Boširov, je pak oceňovaný podplukovník ruské vojenské rozvědky GRU Anatolij Čepiga.

Petrov i Boširov již byli obviněni ze spiknutí za účelem vraždy Skripalových. Krátce po odhalení své „totožnosti“ vystoupili v ruské televizi, k čemuž je veřejně vyzval sám prezident Vladimir Putin. Během televizního vystoupení uvedli, že jihoanglické město navštívili výhradně jako turisté. Jejich verzi příběhu ovšem většina západních médií označila za nedůvěryhodnou.

Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta se Rusové pokusili o likvidaci nepohodlného bývalého agenta proto, že se jim v roce 2005 podařilo uniknout obvinění z otravy bývalého důstojníka sovětských a ruských zpravodajských služeb Alexandera Litviněnka, který byl ostrým kritikem prezidenta Vladimira Putina.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech bezpečnostních kamer
Útoku na Skripala se účastnil lékař GRU. Od Putina dostal řád Hrdina Ruska